Yeşil Çayın Tansiyona Etkisi Nelerdir?Her şeyin yararı olduğu gibi zararıda vardır düşüncesinden yola çıkabilir ve yeşil çayın faydalarını sorgulayabiliriz. Yeşil çayın tansiyona etkisi nedir, nelerdir gibi sorularınızın cevabı..

Yeşil çayın, pek çok faydasının bulunduğu hemen hemen herkes tarafından bilinir. Güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra yağ yakmayı hızlandırarak form tutmanıza da yardımcı olmaktadır. Yeşil çay zayıflatır mı yazımızda bahsettiğimiz faydalar haricinde, kan şekerini düşürmekte bu sayede insülin direncine karşı fayda sağlamaktadır. Zihin açıcı etkisi de bulunan yeşil çayı sizler de tüketmek istiyorsanız fakat yeşil çayın tansiyona etkisini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Yeşil çayın, yüksek tansiyon hastalarının kullandığı bir ilacın etkisini azaltabileceği, uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Yeşil çayın, nadolol benzeri beta bloker barındıran tansiyon ilaçlarındaki etken maddelerin, vücut tarafından emilimini zorlaştırdığı, Japon araştırmacılar tarafından ortaya konmuştur.

Yapılan testlerde, yeşil çay tüketip, tansiyon hapları kullanan kişilerin kanında ilacın etken maddesine daha az rastlanmıştır. Bu da yeşil çayın tansiyon ilaçlarının etkinliğini azalttığının bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple tansiyon ilaçları kullanıyorsanız yeşil çay tüketimi hakkında doktora danışmalı ve temkinli olmalısınız. Aksi halde faydalı olan yeşil çay, sizin açınızdan kötü etkilere sebep olabilir.Greyfurt gibi meyvelerin tüketiminin ve yeşil çay vb. bazı bitkisel çayların içilmesinin, tansiyon ilaçları ve diğer bazı ilaçların etkilerini azalttığı bilinmektedir. Bu sebeple doktorlar ilaç kullanan kişileri bu konuda uyarıyor.

Yeşil çay yapısı gereği, bağırsaklarda bulunan, hücrelere ilaç taşıma görevini gerçekleştiren yapıya engel olmaktadır. Günde iki bardak civarı yeşil çay içmenin, bu yapıyı engellemeye yettiği belirtilmektedir. Diğer bitkisel çayların da bu şekilde etki edip etmediği tam olarak bilinmiyor.

Yeşil çayın, tüm bunlara rağmen vücuda çok fazla faydası bulunuyor. Ne kadar az işlenmişse antioksidan özelliği o kadar yüksek olan yeşil çayı, eğer herhangi bir sakıncası bulunmuyorsa tüketmenizde fayda var. Sağlık durumunuzu ve kullandığınız ilaçları doktorunuza belirterek yeşil çayı tüketme konusunda sakıncanız olup olmadığını danışabilirsiniz. Eğer ilaç kullanmanız halinde ilacın etkilerini azaltmak dışında başka sakıncası yok ise, ilaç ile yeşil çay tüketimi arasında yaklaşık dört saatlik bir ara bırakmanızda fayda var.

Her ihtimale karşı doktora danışmak suretiyle kullanmanızı tavsiye ediyor ve sağlıklı günler diliyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.