Yeşil Çay Zayıflatır mı Kilo Verdirir mi?

Yeşil çayın yararlarını az çok biliriz. Kimisi yeşil çay zayıflatır kimisi de zayıflatmaz der. Peki gerçekte yeşil çay zayıflatır mı? Bu sorunun yanıtını sizler için geniş çaplı hazırladık..

yeşil çayYeşil çay tüketiminin başında, çoğunlukla zayıflatıcı etkisinden faydalanmak gelir. Ne kadar zayıflatır dense de, yeşil çay zayıflatır mı sorusunun kesin cevabını merak ederiz. Eğer zayıflatıcı etkisi varsa nasıl zayıflatır tüm bu soruların cevabını yazımızda paylaşmaya çalışacağız.

Kafein
Bir bardak yeşil çay içtiğinizde yaklaşık 100 mg kafein almaktasınız. Tabi bu oran yaklaşık değer olup, farklı yeşil çay markalarına göre değişiklik gösterebilir. Kafein, bilindiği üzere doğal bir uyarandır. Kola, kahve, çikolata gibi içecek ve yiyeceklerde bulunur. Sabahları içilen kahvenin uykuyu hemen açması, enerjik hissettirmesi içinde bulunan kafein sayesindedir. Kafeinin bu özelliği sayesinde, metabolizma hızlanmakta ve kalori yakımı daha kolay hale gelmektedir. Yeşil çay da barındırdığı kafein sayesinde vücutta kolayca kalori yakımı sağlayarak, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Antioksidan Zenginliği
Kafein, kahveden de alınabilir ancak ek olarak yeşil çayda antioksidanların bulunması, yeşil çayı daha cazip hale getiriyor. Yeşil çay, kafeinin yanı sıra, Epikatesin Gallat (EGCG) adında bir çeşit antioksidan yönünden zengin bir bitkidir.

Epikatesin Gallat, yeşil çayın yapraklarında bulunan doğal bir maddedir. Siyah çayda da bu madde bulunur. Ancak siyah çay işlendiğinde bu madde büyük ölçüde yok olur. Yeşil çayın farklı işleniş şeklinden ötürü yeşil çayda bu madde korunmuş olur. Bu sayede yeşil çayda bulunan epikatesin gallat maddesi, siyah çaya oranla on kat fazladır. Yeşil çayın zayıflatma amaçlı tüketimine artan talep üzerine bilim adamları epikatesin gallat isimli maddeyi kilo verme ve obezite açısından incelemişlerdir. Bu incelemeler sonucunda bu maddenin vücuttaki yağ asitlerinin parçalanması sürecini hızlandırdığı ortaya çıkarılmıştır. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırması ve kalori yakmayı kolaylaştırması yanında, fazlaca bulundurduğu epikatesin gallat maddesinin de kilo vermeye yardımcı olacağı ortaya konmuştur.
Ayrıca epikatesin gallat, insülin direncini düşürür, kötü kolestrolü, kan şekeri ve kan basıncını azaltarak sağlığa fayda sağlar. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Zihni çalıştırır.

İştahı Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Doyma hissini sağlayan kolesistokinin isimli bir hormon vardır. Bu hormon bağırsaklarda
salgılanmaktadır. Salgılandığında beyin uyarılır ve doyma hissi gerçekleşir. Kısaca iştah kesici bir hormon diyebiliriz. Yeşil ve siyah çay da kolesistokinin adlı hormon salgısını arttırmaktadır. Bu sayede yeşil çayın iştahı azaltmaya etkisi vardır diyebiliriz. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıp, kalori yakmayı kolaylaştırması sayesinde kilo kontrolünü gerçekleştirirken aynı zamanda kolesistokinin hormonunun salgılanmasını sağlayarak fazla yemenin önüne geçip, kilo almayı engeller.

Evet, Yeşil Çay Zayıflatır Ama…

Tüm bu bahsettiklerimiz doğrultusunda “yeşil çay zayıflatır mı” sorusuna evet diyebiliriz. Ancak sadece yeşil çay tüketmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Yeşil çay tüketirken aynı zamanda yediklerinize dikkat etmeli ve mutlaka spor yapmalısınız. Bunları yapmadan sadece yeşil çay tüketmek istediğiniz sonucu vermeyebilir. Hareketsiz bir yaşam süren bir kişi yeşil çay da tüketse kilo vermekte zorlanacaktır. Bu sebeple yeşil çay tüketirken spor yapmaya özen göstermelisiniz. En azından günlük tempolu yürüyüşler kilo vermeniz açısından şarttır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.