Yeşil Çay Soğuk İçilir mi?

Yeşil çay nasıl içilmeli ve yeşil çay soğuk içilir mi sorusunu sıkça sorarız. Bizlerde cevap olarak yeşil çay soğuk içilir mi yazısını hazırladık.

yeşil çay zayıflatırmıYesil çay soğuk içilir mi ?
Yeşil çay çoğumuzun sevdiği ve sıkça tükettiği bir çaydır. Oldukça faydalı olan yeşil çay soğuk içilir mi diye merak etmişsinizdir. Elbette yeşil çay da diğer çaylar gibi soğuk tüketilebilir. Tabi bazı hususları bilmekte fayda var.

Yazın serinlemek kışın ısınmak için yeşil çay tüketmek çok sağlıklı bir alternatiftir. Yeşil çayda bağışıklık sisteminizi güçlendirecek birçok antioksidan bulunur. Yale-New Haven Hastanesi’ne göre ister soğuk olsun ister sıcak yeşil çay içerek, yeşil çayın faydalarından istifade edebilirsiniz. Ancak yeşil çayı tüketmeden evvel hakkında biraz konuşalım.

Bitki

İster soğuk ister sıcak tüketebileceğiniz yeşil çay, Asya da bulunan beyaz çiçekli bir bitki olan Camellia sinensis’in yapraklarından gelir. Bu yapraklar, siyahlardan daha az işlendiği için daha zengin antioksidan kaynakları olmaktadır. Ayrıca yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıyor ve muhtemelen kilo kaybına yardımcı oluyor.

Kafein

Kafein  yetişkin tarafından günlük rutinin bir parçası olarak sıkça kullanılan bir uyarıcıdır. Kafein söz konusu olduğunda sıcak ve soğuk yeşil çay arasında fark oluşur. Kafein açısından tüketmek istiyorsanız sıcak yeşil çay bu konuda soğuk yeşil çaya oranla daha fazla etki gösterir.

Soğuk ya da sıcak kendi yeşil çayınızı demleyip içmeniz daha faydalı olacaktır. Yeşil çaydan tüm yararlı antioksidanları alabilmek için en az 3 dk demlemelisiniz. Daha sonra dilerseniz sıcak dilerseniz soğutarak tüketebilirsiniz.

Uyarı!
Yeşil çay içmek bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, yeşil çay ve bazı soğuk algınlığı ilaçları, antibiyotikler, beta blokerler, kan sulandırıcılar ve kemoterapi ilaçları arasında reaksiyonlar yaratır.. Benzodiazepin, tranilsipromin ve klozapin gibi ruh halini değiştiren ilaçların etkilerini de değiştirebilir. Aldığınız reçeteli ilaçlar ve onlarla birlikte yeşil çay içmek için güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.