Yaşlılık Lekeleri Nedir? Nasıl Geçer? Tedavi Yolları Nelerdir?Yaş ilerledikçe “yaşlılık lekeleri” adı verilen lekelerle karşı karşıya kalabiliriz. Yaşlılık lekelerine yakalanmamak ve bu lekelerden kurtulmanın yollarını öğrenerek yaşlılık lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Yaşlılık Lekeleri Nedir?

Cildin zaman içinde güneşe maruz kalması sonucunda, ciltte yaşlılık lekeleri oluşabilir. Bu sebeple güneşe çıkmadan önce günlük olarak güneş kreminizi uygulamanızda fayda vardır. Eğer lekeler gördüyseniz bunları birkaç yöntemle minimuma indirebilirsiniz. Yaşlılık lekelerinizi yok etmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri öğrenmek için yazıyı okumaya devam ediniz.

Güneş lekesi veya karaciğer lekesi olarak da isimlendirebileceğimiz bu lekeler kahverengi ve düz biçimlidirler. Yaşlılık lekeleri, düzenli sınırları olmayan, oval şekilli lekelerdir. Genelde el üstünde, omuz ve sırtta, kollarda ve yüzde bulunurlar. Bu lekeler, 50 yaş civarında, öncelikle ellerde kendisini belli etmeye başlar. Fakat genç yaşlarda da bu lekeler görülebilir. Bu konuda bilinçsiz güneşlenme de en önemli faktördür.

Yaşlılık Lekelerinin Nedenleri?

Yaşlılık lekelerinin en önemli sebebi bilinçsiz güneşlenmektir. Güneş ışınlarının dik geldiği vakitlerde, güneş koruyucusu kullanmadan güneşe çıkmak, cilt yüzeyinde zamanla bu karaciğer lekelerine sebep verir. Ultraviyole ışınları, ciltteki pigment üretme görevini yerine getiren melanosit hücrelerini aşırı aktifleştirir. Bu sebeple melanosit hücreleri fazla miktarda melanin isimli pigmenti üretirler.

Melanin normalde cildin alt tabakasını güneşten korur. Melanin faza üretildiğinde, cildin üst tabakasında birikme yaparak yaşlılık lekelerini meydana getirmiş olur. Yani bizim görmüş olduğumuz bu yaşlılık lekeleri fazla melanin birikmesidir. Bu lekelerin meydana gelmesi için birkaç sene ultraviyole ışınlarına maruz kalmak gerekir. Yani bir günde oluşabilecek lekeler değildir.

Bazı kişilerde genetik yatkınlık sebebiyle karaciğer lekeleri oluşması daha olasıdır. Bazılarında ise melaninin aşırı üretimi yaşlanmayla başlar. Solaryuma girmek de bu yaşlılık lekelerini tetiklemektedir. Birtakım ilaçlar ve doğum kontrol hapları da bu karaciğer lekelerini oluşturmada etken olabiliyor. Yüz ve ellerde meydana gelen bu lekelerin yaşlanma haricinde; hamilelik, hormon dengesizliği, karaciğer rahatsızlıkları, stres ve genetik faktörler gibi sebepleri de vardır.

Yaşlılık Lekelerinin Tedavi Yolları

Bu yaşlılık lekelerinin zararı olmasa da çoğu kişiyi estetik açıdan rahatsız eder. Bu sebeple lekelerden kurtulmak için çeşitli yollar ararlar. Siz de bu lekelerden muzdaripseniz aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri denemenizde fayda vardır.

Beyazlatıcı Kremler

Bu leke açıcı, beyazlatıcı kremlerin etken maddesi hidrokinondur. Leke üzerine sürerek uygulanan bu kremler, lekeyi meydana getiren pigment moleküllerini parçalayarak çalışırlar. Bu sayede cilt üzerinde biriken bu pigmentler ölerek cildin ana rengi ortaya çıkar. Bu kremlerin işe yaraması için uzunca bir süre kullanmanız gerekebilir. Yani bir iki günde etkilerini gözlemlemek mümkün değildir.

Hidrokinon içeren kremlerin belli yan etkileri bulunur. Bu sebeple kullanmadan evvel doktorunuza mutlaka danışın. Doktorunuz size uygulamanız gereken süreyi ve uygulama yöntemini en doğru şekilde açıklayacaktır. Ayrıca bu tarz kremler kışın kullanıma daha uygundur. Çünkü yazın güneşin etkisiyle aksi tesir yapabilir. Ancak kışın bile kullansanız gün ışığına çıkmadan evvel güneş kremi uygulamalısınız. Hava bulutlu bile olsa!Kimyasal Peeling

Kimyasal peelingle uygulanan asitler cildi soyarak cilt rengini açmakta, hatta kırışıklık ve deride bulunan bazı izleri yok etmektedir. Deri soyulduktan sonra alttan yeni deri çıkacaktır. Bu sayede lekelerden kurtulmanız mümkün. Ancak lekenin derinliğine göre bu durum değişebilmektedir. Kimyasal peeling kesinlikle bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.

Dondurma

Dondurma tekniğinin tıptaki adı kriyoterapidir. Dondurma işlemi sıvı azot ile yapılmaktadır. Bu madde lekenin üzerine bir alet ile püskürtülür. Bu sayede biriken fazla melanin pigmentleri parçalanarak alttan yeni deri çıkar. Tabi deri yenilenene kadar hafif bir kızarıklık ve yara sürecinden geçecektir. Ama bir süre sonra tamamen iyileşir ve leke gitmiş olur. Bu tedaviden başarı elde etmek için uygulanacak lezyonların boyutu küçük olmalıdır. Büyük lekelerde aynı yarar elde edilmeyebilir.

Lazer Tedavisi

Lazer tedavisinde lekeye lazer ışınları uygulanır. Bu lazer radyasyonu, melanositlerin yıkımını sağlayarak lekelerin rengini açar. Uygulama sonrası önce leke grileşir. Bu sizi korkutmasın çünkü daha sonra bu kısım kabuğa dönüşüp dökülecektir. Kabuk düştükten sonra alttan pembe deri gözükür. Bu sağlıklı pembe deri zaman içinde lazer ışınlarının pigment oluşturma etkisiyle söner ve cilt kendi rengini alır. Lazerin en iyi yanı tedavinin çabuk gerçekleşmesi ve yan etkilerinin oldukça az olmasıdır. Fakat biraz pahalı bir yöntemdir.

Aloe vera

Aloe vera, Hindistan ve Afrika civarında bolca bulunan bir bitkidir. Yaprakları oldukça etli ve suludur. Yaprak kısmının içi açıldığında aloe vera jeline ulaşılmış olunur. Aloe vera jeli pek çok cilt sorununa iyi gelmektedir. Buna cilt lekeleri de dahildir. Bu jel, hiper pigmentlerin tedavisinde oldukça fayda sağlayan 18 amino asit bulundurur. Aloe vera jeli günde iki kez olmak üzere lekelerin üzerine uygulandığında zamanla rengi açılır. Bazı bilimsel çalışmalar bu jelin pek çok alanda iyileştirici etkilerini kanıtlamıştır.

Ayran

Ayranın ihtiva etmiş olduğu laktik asit, mikropların üremesini engeller. Bunun yanı sıra yaşlılık lekelerinde de etkilidir. Bu lekelere bir miktar pamukla uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı

Hint yağının saçlar üzerinde olan olumlu etkileri bilinmektedir. Bunun haricinde cilt içinde oldukça faydalı bir yağdır. Hint yağında bulunan izostearik asit ve süksinik asit cilde oldukça yararlıdır. Molekül ağırlığı sayesinde cildin alt katmanına nüfuz edebilir. Bu sayede ciltteki lekelerin rengini açar ve cildi gençleştirir. Ayrıca hint yağı antioksidandır ve anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle ilaç ve gıda sektöründe kullanımı yaygındır.

Soğan ve Sirke

Soğan suyu ve sirke eşit oranlarda yeteri miktar karıştırılıp lekelerin üzerine uygulanır. Bu uygulamadan verime almak için günde iki defa bir süre uygulayın. Zamanla lekelerde açılmalar gözlemleyeceksiniz. Sadece sabırlı olup uygulamaya devam etmelisiniz.

E vitamini

E vitamini cilt için çok önemli bir vitamindir. Cildi güneşin olumsuz etkilerinden koruyup yaşlılık etkilerini azaltır. E vitamini ampullerini eczaneden alabilirsiniz. Bu ampulleri lekelerin üzerine uygulamak suretiyle kullanırsanız zamanla leke renginde açılma meydana gelecektir. Bunun haricinde e vitaminini ağız yoluyla da alabilirsiniz. Tabi doktorunuza danışmadan almamakta fayda var.

Limon Suyu

Limon iyi bir renk açıcıdır. Barındırdığı sitrik asit sayesinde cildi aydınlatır ve lekelerin rengini açar. Ayrıca mikrop önleyicidir. Lekeli bölgeye gün içinde iki defa limon suyu sürün veya direkt limonla ovalayın. Zamanla lekelerin renginin açıldığını göreceksiniz. Ancak limon asitli yapısı sayesinde alerjik ve kuru ciltleri olumsuz etkileyebilir. Bunu göz önünde bulundurmalısınız.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.