Vazelinin Faydaları ve Kullanım AlanlarıVazelin sahip olduğumuz en büyük nimetlerden birisidir diyebiliriz. Vazelinin çeşitli faydaları ve kullanım alanları mevcuttur. Biz sizler için 20 tanesini paylaştık..

Vazelinin Faydaları ve Kullanım Alanları

Ham petrolden üretilen bir mineral yağ olan vazelin, hepimizin evinde bulunan demirbaş ürünlerden. Cildin havayla temasını keserek bir koruma bariyeri oluşturan vazelin, ciltte meydana gelen kuruma, çatlama gibi durumların iyileşmesini hızlandırıyor. Özellikle cilt yüzeyinde kullanılan vazelinin pek çok kullanım alanı mevcut. Şimdi biraz bunlardan bahsedelim.

Parfümünüzün Kalıcılığını Arttırın

Kullandığınız parfümün daha kalıcı olmasını istiyorsanız parfüm sıkacağınız bölgeye bir miktar vazelin uygulayıp, üzerine parfümünüzü sıkın. Parfümünüzün kalıcılığının ne kadar arttığına şaşıracaksınız. Çünkü yağlı yapısı sayesinde koku moleküllerini cilt yüzeyinde daha iyi tutar.

Asi Kaşlarınızı Yatıştırın ve Kaşlarınıza Bakım Yapın

Gece uyumadan önce biraz vazelin alıp, kaşlarınıza uygulayın. Uyandığınızda şekil almayan, sağa sola kıvrılmış kaşlarla uyanmayacaksınız.

Ayrıca kaşlarınıza vazelin sürdüğünüzde kılları besler ve dökülenlerin kısa zamanda yerine gelmesini sağlayarak gürleştirir.

Dudaklarınızı Nemlendirin

Vazelin ciltteki nemi hapsetme görevi gördüğü için çok iyi bir nemlendiricidir. Gece yatmadan evvel az miktar vazelini dudaklarınıza uygulayın. Sabah pürüzsüz dudakların keyfini süreceksiniz. Ayrıca rujunuz hiç olmadığı kadar düzgün gözükecek.

Kirpik Bakımınızı Vazelin İle Yapın

Uzun ve gür kirpikler kadınların vazgeçilmezi. Bunun için vazelin kullanmak bir alternatif olabilir. Eski maskaranızın fırçasını iyice yıkayıp temizledikten sonra bununla kirpiklerinize bir miktar vazelin uygulayın. Hem doğal bir canlılık katacak, hem de kirpiklerinize bakım yapacak. Yalnız gözünüze kaçırmamaya çok dikkat etmelisiniz.

Her zaman uzun ve sık kirpikleriniz mi olsun istediniz, işte size parlak bir öneri. Eski bir maskara fırçasını alın, onu güzelce yıkayın ve üzerinde hiç maskara artığı kalmadığından emin olun. Evde tembellik yaptığınız günlerde ise maskara sürer gibi kirpiklerinize sürün.

Vazelinle Kendinize Ruj ve Krem Allık Yapın

Eğer rujunuz bittiyse ya da nispeten doğal bir ruj kullanmak istiyorsanız vazelin bu konuda en iyi alternatifiniz. Vazeline bir miktar gıda boyası katıp kendi rujunuzu yapabilirsiniz. Hem bu iş size çok eğlenceli gelecek, hem de sevdiklerinize sevimli bir hediye alternatifi olacaktır.

Vazelini bir kepçe içine alın ve kepçeyi mum ışığına tutarak vazelini eritin. Bunu mum ışığında yapma sebebimiz ise vazelinin yanmasını engellemek. Biraz ısı alması erimesi için yeterli. Tamamen eriyince içine gıda boyasını karıştırın ve kozmetik mağazalarından alabileceğiniz minik kaplara ya da boş kaplarınız varsa onlara doldurun. Yalnız vazelin donmaya başlamadan koymalısınız. Yoksa görünümü kötü olur. Daha sonra donmasını bekleyin. Daha çabuk olması için buz dolabına koyabilirsiniz.

Ruj yaparken aynı zamanda içine vanilya, portakal, çilek gibi aroma vericiler katabilirsiniz. Bunları marketlerde veya aktarlarda bulmak mümkün.

Ayrıca çikolatalı parlatıcı da yapabilirsiniz. Kulağa ne kadar hoş geliyor öyle değil mi? Erittiğiniz vazelin ve bir miktar çikolatayı (çikolatayı da üstte bahsettiğimiz şekilde veya mikrodalga fırında eritebilirsiniz) karıştırın ve kaba koyun. Daha sonra donmasını bekleyin. İşte tatlı mı tatlı çikolatalı dudak parlatıcınız hazır.

Yine aynı yöntemle krem allık da yapabilirsiniz. Toz allığınızdan veya herhangi bir rujunuzdan bir miktar, erittiğiniz vazelinin içine koyun ve karıştırın. Daha sonra donmadan hemen bir kaba aktarın. Krem allığınız hazır! Ayrıca vazelinin yapısı sayesinde yanaklarınıza doğal bir parlaklık da verecektir. Ancak biz yağlı ciltlerin bu yöntemden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

Aydınlatıcı (Highlighter) Olarak Vazelin Kullanın

Şu aralar strobing makyaj tekniği bu kadar revaçtayken vazelini bu iş için kullanmaya ne dersiniz? Elmacık kemiklerinizin üstüne ve az miktar dudak üstüne uygulayın. Vazelin parlak ve ıslak duruşuyla cildinize doğal bir ışıltı verecek. Tabi yine yağlı ciltler bunu cilt yüzeyinde uygulamamalı. Ancak dudaklar için kullanabilirler.

Yumuşak Ayaklar İçin Vazelin

Bu zaten sıkça kullanılan bir yöntem. Özellikle topuklarında sertleşme ve çatlak sorunu olanlar için birebir. Ayaklarınızı yıkayın ve yumuşayan topuklarınızı törpüleyin. Ardından vazelini sürüp ve çorap giyip bu şekilde uyuyun. Sabah yumuşacık ayaklarla uyanmak eminiz hoşunuza gidecek.

Ancak çorabınızın parmak uçlarını kesip öyle uyursanız daha sağlıklı olacaktır. Yani çorap sadece topuk kısmını saracak. Bu şekilde yapmanız ayak mantarından korunmanız açısından çok daha iyi bir yöntemdir. Çünkü gece boyu nemli kalan parmak aralarında mantar oluşumu gerçekleşebilir.

Makyajınızı Vazelinle Kolayca Çıkartın

Vazelin yağlı yapısı sayesinde makyaj kalıntılarını söküp atacaktır. Ayrıca bunu cildinizi hiç yıpratmadan ve acıtmadan yapar. Bir pamuğa vazelin alarak göz çevreniz hariç cildinize uygulayın. Makyajın ne kadar rahat çıktığına şaşıracaksınız. Daha sonra yüz yıkama jelinizle cildinizi vazelinden arındırın.

Cildinizi Kötü Hava Koşullarına Karşı Koruyun

Soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarı çıkmadan evvel vazelini ellerinize ve yüzünüze uygulayın. Vazelin ciltte koruyucu bir tabaka yaratarak cildi dış etkenlere karşı korur, yıpranmasını engeller.

Tıraş Sonrası Cildinizi Onarın

Tıraş olmak cildi yıpratan etkenlerdendir. Tıraştan sonra tahriş olan cilde vazelin sürmeniz cildinizi onaracak ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Parmağa Sıkışan Yüzük

Bazen parmaklar şişer ve yüzüğünüzü çıkarmanız eziyete döner. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız yüzüğün olduğu bölgeye vazelin sürerek rahatça çıkarmanız mümkün.

Dövme Yaptırdığınız Bölgeye Bakım Yapın

Sonunda istediğiniz dövmeyi yaptırdınız ve o bölge çok hassas. Dövme yaptırdığınız bölgeye vazelin uygulamanız, iyileşmesini hızlandırır.

Kırık Saç Uçları

Saçlarınız kolayca kırılıyorsa, uçlarına az miktar vazelin uygulamanız korunmasını sağlar. Ayrıca uçlarda oluşmuş saç kırıklarını gizlemeye yardımcı olur.

Ruj Lekesini Vazelinle Çıkarmayı Deneyin

Makyajınızı yaptınız ve en sevdiğiniz bluzunuzu giyerken rujunuz üstünüze bulaştı. Paniklemeden önce ruj lekesi olan bölgeye vazelin uygulayarak lekeden kurtulun.

Takma Kirpik Yapıştırıcısı

Takma kirpikler makyajın en güzel ayrıntılarından. Siz de takma kirpik kullanmayı seviyor ama çıkartırken göz derinize zarar vermekten korkuyorsanız, vazelin uygulayarak çıkartmayı deneyin.

Kuruyan Tırnak ve Tırnak Etleri

Kuru ve soyulan tırnaklarınız ve sert tırnak etleriniz için düzenli olarak vazelin uygulayın.

Saç Boyası Lekelerinden Kolayca Kurtulun

Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce saç çizginize (saçınıza değdirmemeye özen gösterin) biraz vazelin uygulayın. Boyadan sonra, duş sırasında saç boyası kolayca cildinizden arınacaktır.

Küpenizi Kolayca Takın

Kulak delikleri uzun süre küpe takmayınca kapanma eğilimi gösterebilir. Bu da küpe takarken kulakların acımasına sebep olur. Bu yüzden küpenizi takmadan önce vazelinle biraz ovalamanız, küpenizin rahatça girmesini sağlar.

Saça Yapışan Sakız

Eğer saçınıza sakız yapıştıysa vazelin uygulayarak çıkartmanız mümkün. Özellikle bu durum çocukların başına daha sık gelmekte. Çıkartırken sabırlı ve nazik olun. Vazelin uygulayıp sakızı aşağı doğru kaydırmaya uğraşın.

Deri Bakımı İçin Vazelin

Deri çanta, ayakkabı, mont vb ürünlerin bakımında vazelin kullanabilirsiniz. Bir miktar vazelini bez yardımıyla deri veya suni deriye uygulayıp çatlamalardan koruyabilirsiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: