Tundra İklimi Ve ÖzellikleriTundra İklimi Nedir? Tundra İklim Gerçekleri!malatya iki(18)

Sert ve soğuk bir iklime sahip olan tundra topraklarında, küçük yağmurlar ve soğuk rüzgarlarla karşılaşıyoruz. İklimi ve ekosistemi hakkında bazı ilginç gerçekleri öğrenmek için okumaya devam..

‘tundra’ kelime anlamı ‘ağaçların büyümesi nedeniyle düşük sıcaklık ve sürekli donmuş toprak altı engelidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında bir bölgedir. Coğrafi alanlarda bu tür Kuzey Kutbu ve Güney Kutbu yakınlarında bulunur.

Arctic tundradan Antarktika tundrada ile birlikte, Alpine tundrada olarak bilinen tundra bölgesinin bir başka türü vardır. Yaz aylarında, tundra bölgelerinde bulunan buz tabakaları eriyecek ve bitki örtüsü büyümek için yol verecek. Bu ekosistemde, bitki örtüsü öncelikle yosun ve likenler ve bodur çalılar ve otlar oluşmaktadır. Minder bitkiler nedeniyle büyüme deseni ve güçlü, soğuk rüzgarlara dayanacak şekilde kendi yeteneklerini geliştirerek bu bölgelerde bolca yetişir.

Arctic Tundra 

# Yer: Kuzey Yarımküre
# Ortalama sıcaklık:
Kış: -28 ° C (-18,4 ° F) -50 ° C (-58 ° F)
Yaz: 12 ° C (53.6 ° F) 3 ° C (37.4 ° F)
Orada yağış bir miktar, ancak her yıl 15 ila 25 santimetre arasında değişen tek yaz aylarında oluşur.

Biyoçeşitlilik: Arid4
Tundra ekosistem de biyolojik çeşitlilik çok düşüktür. Sadece yaz aylarında yetişen bitkiler sadece yaklaşık 1700 çeşit, ve bu bölgede bulunan kara memelilerin yaklaşık 48 çeşidi vardır. Arktik tundra ana hayvan popülasyonu Ren geyiği, kutup ayıları, kutup tilkisi, kutup tavşanı, karlı baykuş, lemmings ve misk öküz oluşur.

Arktik Tundra bölgesi

  • Kuzey Kutbu yakınlarında yer almaktadır. Bölgede toprağa ‘sürekli donmuş toprak’ anlamına gelen ‘permafrost’ denir. Zemin en az 25-90 santimetre dondurulur. Bu nedenle, Ağaçların burada büyümesi için mümkün değildir. Bu nedenle, burada bitki örtüsü çok seyrektir.
  • Arktik tundrada yaşayan insanlar çoğunlukla Nenets ve Nganasan olarak ren geyiği avcılarından oluşan göçebe kabileler bulunur.
  • tundra iklimi çok rüzgarlı geçer, Rüzgar hareketliliği Saatte 30-60 mil civarında değişir.
  • Bu tundra bölgesi ile ilgili bir başka gerçeğide buzun erimeye başlaması, yaz aylarında, bu toprağa absorbe edilemez olmasıdır. Permafrost sadece üst katmanları eritebilir alt katmanlar ise sürekli donmuş vaziyette kalır.
  • Tundra bölgesi aynı zamanda petrol ve uranyum gibi doğal kaynakların geniş bir deposudur. Buradaki doğal kaynakların zenginliğinden dolayı birçok millet bu alanlara daha çok önem verip, burada çalışmalar yapmak için konakladılar.

 

Antarktika Tundra

# Konumu: Güney Kutbu (Bu bölge oldukça soğuk ve her zaman buz alanları ile kaplıdır.)
# Ortalama Sıcaklık: Donma altında
Biyoçeşitlilik: iklim
Antarktika Yarımadası’nın genel olarak saçaklardan oluştuğunu söylemek mümkündür, bitki örtüsünü destekleyen kayalık topraklı alanlar vardır. Burada likenlerin yaklaşık 300 çeşiti, su yosununun 700 çeşiti ve yaklaşık 100 çeşit değişik yosun bulabilirsiniz. Antarktika tundrada bulunan birçok büyük ölçekli memeliler yoktur. Bu alan penguenler ve mühürler gibi türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Alp Tundra

# Yer: dünya Dağlık bölgeler (Ortalama rakım 10.000 fit)
# Ortalama sıcaklık:
Kış: Donma altında
Yaz: 10 ° C (50 ° F) 15 ° C (59 ° F)
Biyoçeşitlilik:
Sert kışlar nedeniyle, Alp bitki otları ve çalıları ile sınırlıdır. Hayvan nüfusunu dağ keçisi, Marmot ve Kea papağan oluşturur.
# Alp tundra permafrost yokluğunda daha iyi süzülmüş, Arktik tundra topraklar tarafından ayırt edilir.
Arktik tundra ile karşılaştırıldığında, Alp tundrada fazla yağış görülür.
# Arktik tundrada, tüm bölgenin neredeyse% 75-80’i kuzey yarım kürede kalıyor.

Ekosistemlerde tehdit 375_tundra-kitabi-vukvukainin-kucuk-kayanin-hikayesi

Yukarıda zikredildiği gibi, kutup tundra yağı ve uranyum geniş bir alan kaplıyor. Bu nedenle, birçok ülke tarafından tundra ekosistemine ciddi zarar verebilir ve hassas dengesini bozabilir. İnsanlar ancak son zamanlarda bu bölgedeki zengin yağı keşfetmişlerdir.

Başka bir tehdit dünyanın toprağına bağlı karbonun yaklaşık üçte biri bu bölgelerde bulunuyor olmasıdır. Permafrost yazları erir Yani, bu karbon böylece ‘Sera Etkisi’ ekleyerek, atmosfere salınır. Karbon bir sera gazı olduğundan, bu yine her yıl eritmek için permafrosta daha da yol açarak bir kısır döngü oluşturur ve küresel ısınma, tehdidi oluşturur.

Bir süre boyunca, bu köklü hayvanlar, flora ve fauna hayatını değiştirebilir; Dünya’nın yüzeyindeki herkesi yakından ilgilendiren bir sorun yaşanıyor.

Bu nedenle, Bilim adamları ve araştırmacılar analiz etmek ve tundra ekosistemine bu büyüyen tehdidi azaltmak için çok çabalıyor ve çalışmalar yürütüyorlar.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: