Toprak Kirliliği Nedir ve Nasıl Önlenebilir?Toprak Kirliliği Nedir ve Nasıl Önlenebilir?

toprak-kirliligi-nedir-ve-nasil-onlenebilir

Çoğu zaman farkında olmadan toprak kirliliğine katkıda bulunmaktayız. Bu nedenle, her birey tarafından alınacak bu küçük önlemler toprağın korunması açısından son derece önem arz eder. Toprak kirliliğinin önlenmesi için bu çözümleri bilmek önemlidir.

Sanayileşmenin önemli yan etkilerinden biri de kirliliktir. Fabrikalar işin farklı türleri için kendi kapasitelerine bağlı olarak, kirlilik kontrolü altında bulunurlar şüphesiz. Ancak, sanayileşme ile, hava, su ve toprağın kirlenmiş olduğu görülmüştür. Bugün kirlilik kaygı verici ölçüye ulaşmıştır. Önlemler kirliliği frenlemediği takdirde, dünyanın yok olacağı gün, uzak değildir. Her bireyin en azından küçükte olsa bazı önlemler alması gerekir.  Hava ve su kirliliği ile ilgili konuşurken insanları görmek yaygındır, ancak ilgi gerekli miktarda toprak kirliliğine ödenmez. Toprağın kirlenmesi tarım arazisi yanı sıra arazi yetiştirilen ürünleri tüketen insanlar üzerinde yıkıcı etkiye sahip. İnsanlar, hayvanlar ve hatta bitkiler üzerindeki toprak kirliliğinin kesin etkilerini işarete tutturmak çok zordur, ama etkileri var ve herkesin görmesi için vardır.

Toprak Kirliliğini önlemek için İpuçları

Zehirli kimyasal bileşikler, tuzlar, radyoaktif maddeler, toksinler ve diğer atıklar toprak kirliliğine katkıda bulunur. Bu bitki ve hayvan sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Toprak hem organik hem de inorganik madde içerir. Organik madde nedeniyle bitki ve hayvan maddeye karşı çürüyen şekilde oluşturulmuştur. Bu genellikle toprağın en üst tabakasını oluşturur. Organik toprak gibi kayalar gibi, binlerce yıl boyunca süren oluşumlardır. Aşağıdaki tabakalar inorganik, toprağın üst tabakası ise organik toprağı oluşturur. Kirlilik yavaş yavaş hem de inorganik katmanlara ulaşmıştır. Toprak kirliliğine neden olan toprak kirliliği çeşitleri, yani tarımsal toprak kirliliği, endüstriyel atık toprak kirliliğine neden olan kentleşme vardır. Bu kirlilikler toprak doğurganlığını azaltır ve toprakta mineral içeriğin yok olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle, önlemler toprak kirliliğinin önlenmesi için alınması gerekir.

Bio Gübrelere Teşvik : Tarımsal verimi arttırmak için, çoğu çiftçi kimyasal gübre kullanır. Hiç şüphe yok ki verimi gerçekten artırır, ancak doğurganlık kaybetme toprağa pahalıya mal olur. Çiftçiler biyo gübre kullanmaya başlamak için teşvik edilmelidir. Bu gübre mikroorganizmaları besleyerek toprağın bereketini artırmada yardımcı olacaktır.

Atık Geri Dönüşüm : Propagandası sıklıkla yapıldığı halde bu konuda yetersiz kalınıyor. Her aile atıkların geri kazanılması konusunda üzerine düşeni yaparsa, toprak kirliliği önemli ölçüde azalacaktır.

Organik Ürünler : Kimyasal ürünlerin aksine organik ürünlerin pahalı olduğuna dair hiçbir şüphe yoktur ama organik ürünleri seçerek daha organik üretimi teşvik edecek. Bu da toprak kirliliğini önlemede yardımcı olacaktır

Ormanlaşma : Toprak kirliliğinin önlenmesi için, ormanlaşma önlemlerinin hızla yapılması gerekmektedir. Su ve hava gibi doğanın farklı etkileri tarafından taşınan toprağın üst tabakası ağaçsız bırakıldığında sellere ve erozyona neden olur.

bu yazımızın sonunda umut edilir ki, önlemlerin farkına varılıp toprak kirliliğini önlemek için tedbirler alınır.3 Comments
  1. 10 Nisan 2018
  2. 10 Nisan 2018
  3. 8 Nisan 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: