Teleskop Nedir? (Kısaca)Teleskoplar Gökyüzünü incelerken kullanılan optik araçlar iki tane ince kenarlı mercekten kurulu optik düzeneklerdir.

teleskop nedirTeleskoplarda gözlemcinin baktığı tarafta odak uzaklığı küçük ince kenarlı mercek, diğer uçta ise büyük odak uzaklığına sahip ince kenarlı ikinci bir mercek bulunur. Objektif mercek iç içe geçmiş kızaklı bir sistemle hareket ettirilip ayarlanarak uzak bir cisimden gelen ışınları toplayarak net bir görüntü oluşturur. Bu görüntüden gelen ışınlarda okülerden kırılarak geçerler. Paralel hale gelen ışınlar sayesinde görüntü alınır. Bu açıklamalar teleskopların işlevini nasıl gerçekleştirdiğini basit bir şekilde açıklar.

Bu prensiplere dayalı geliştirilen teleskoplar gözlemlerde doğru sonuçların elde edilmesini kolaylaştırmıştir.

Bu çalışmalar uzay istasyonlarının kurulmasına kadar gelmiştir. Uzay incelemeleri için gönderilen roketler ve uydular bu çalışmaları takip etmiştir.

Ancak uzay incelemeleri için gönderilen roketlerin taşıdıkları yükler zaman zaman patlamalarla uzaya yayılmıştır.

Gök cisimleri arasındaki uzaklık çok fazla olduğunda uzunluk birimi olarak ışık yılı kullanılır. Bir ışık yılı, ışığın bir yılda aldığı uzaklıktır. Bu da yaklaşık 9,46×10×12 km dir. Güneş’e en yakın yıldız 4,2 ışık yılı uzaklıktadır.

 Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: