Tekerlek Nasıl Bir Araçtır?Tekerlek Nasıl Bir Araçtır? tekerlek2

Makinelerde bulunan ve işlemlerinde en önemli rollerden birini oynayan parçalar, silindir biçimli parçalardır. Tekerlekler, dingiller, pistonlar, makaralar, çarklar, silindir biçimli parçalardan bazılarıdır.

Ortasından geçen bir dingilin çevresinde dönerek yarar sağlayan tekerlek, insanoğlunun en önemli buluşlarından biridir. Birçok makinenin kolaylıkla çalışmasını tekerlek Sağlar.

İki cisim birbirine değerek hareket ettiği zaman bir sürtünme meydana gelir. Bu sürtünmeden bir güç doğar. Sürtünme gücü denilen bu güç, cisimlerin kolayca hareket etmesini engeller.

Masanın üstüne kalın birkaç kitap koyarak bir iple bağlayın. ipin ucundan çekerek kitapları sürüklemeye çalışın. Daha sonra aynı kitapların altına birkaç tane yuvarlak kurşunkalem yerleştirip ipi yerine çekin. Kitapların daha hareket ettiğini göreceksiniz.

Bunu silindir biçimli kalemler sağlamıştır. Silindir biçimli parçalar, sürtünme gücünü azaltarak cisimlerin daha kolay hareket etmesine yol açarlar.

Silindir biçimli parçaların en önemlisi olan tekerlek, taşıtlarda kullanılır. Trenler, otomobiller, otobüsler, kamyonlar, at arabaları, kağnılar, el arabaları tekerlekten yararlanılarak yapılmışlardır.

Tekerlek önceleri tahtadan yapılırdı. Zamanla, kolay kolay yıpranmaması için tekerleğin çevresine bir çember geçirildi. Daha sonra tekerlek bütün bütüne madenden yapıldı. Sarsılmayı engellemek için de basınçlı havayla doldurulmuş lastiklerle çevrelendi.

Tekerlek sadece taşıtlarda kullanılmaz. Makinelerin çeşitli yerlerinde, sürtünmeyi azaltıp hareketi hızlandıracak tekerlekler de bulunur. Tekerleğin çalışabilmesi, görevini yapabilmesi için, merkezinden bir dingilin geçirilmesi şarttır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: