Tayra Sansarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?Tayra sansarı, Etçiller takımının sansargiller familyasından bir memeli türü (Eira barbara). Güney Amerika ormanlarında yaşayan çok çevik ve tırmanıcı bir hayvandır.

Güney Meksika’dan daha güneyde Arjantin ve Paraguay’a kadar yayılmıştır. Bacakları ve kuyruğu ince ve uzundur. Bu özellikleri ile öbür kısa bacaklı sansargillerden ayrılır. Kısa tüylerden oluşmuş kaba kürkü, koyu kahverengi veya siyahtır. Başı kahverengi, boğazı açık sarı renkte olup, göğsünde beyaz lekeler vardır. Az olmakla birlikte, bütün vücudu devetüyü renginde olan bireylere de rastlanır.

Erkek tayralar dişilerden daha iri ve daha kaslıdır. Vücut uzunlukları kuyrukla birlikte 98-115 cm. kadardır. Bu uzunluğun en az 40 cm.’sini kuyruk oluşturur. Ağırlıkları 4,2-5,8 kg. arasında değişebilir. Tayralar, samurlar gibi hem ağaçlar üzerinde hem de yerde yaşayabilirler.

Ağaçlarda yaşayabilmeleri bu hayvanların, insan ve köpek gibi yerde yaşayan düşmanlarından kolayca korunmalarını sağlar. İçeri çekilebilen tırnakları ve çıplak tabanları, tırmanmaya çok elverişlidir. Kıvrılıp toplanmayan kuyrukları dengeyi sağlar.

Tayralar da aynı çevrede yaşayan koatiler gibi ağaca elleriyle tırmanırlar. İnerken de aynı şekilde baş yere doğru inerler. Yerde normal yürüyüşleri hızlıdır; oynarlarken ya da birbirlerini kovalarlarken büyük bir hız ve çeviklikle atlayabilirler.

Genellikle yalnız yaşayan bu hayvanlar kimi zaman küçük aile grupları halinde dolaşırlar. Genellikle günün serin saatlerinde, bazen de geceleri dolaşırlar. Ağaç kovuklarına, çalılıklara ve yüksek dallara sığınırlar. Buralarda uyur ve dinlenirler.

Erkek tayra dallara anus bezini sürterek bu dalları kokuyla işaretler. Tayra, ağaçlarda yaşayan öteki etçillerden farklı olarak, dışkısını ağaçlara veya yere bırakabilir.
Yabani tayralar ağaç sincaplarını, agutileri, keseli sıçanları, yılanları ve kuşları avlayıp yerler. Gerektiğinde muz da yiyebilirler. Gebelik süresi tam olarak bilinmemektedir.

Mayıs ayında, 2-4 yavru doğurur. Yavrular doğduklarında vücutları seyrek kıllı, siyah bir kürkle kaplıdır. Kafalarındaki kahverengi kürk 6 ay sonra oluşur. Gözleri, doğduktan birkaç gün sonra açılır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: