Tarihi Öneme Sahip İpek Yolu | Nedir ? | Güzergahıipek yoluİpek Yolu; Çin itibariyle başlayıp, Anadolu ve Akdeniz sayesinde Avrupa’ya kadar uzanan, dünyaca ün kazanmış bir ticaret yoludur.

İpek Yolu sadece tüccarlar amaçlı kurulmuş görülse de, bununla beraber batıya ve batıdan doğuya tüm orduların, dinlerin ve bilgelerin yolu olmuştur.

Milat kurulmadan yüzyıllar önce Mısırlılar, daha sonrasında Romalılar, Çinli vatandaşlar ile ipek alışverişi yapılırdı. Bu güzergah ise, daha sonradan İpek Yolu adını aldı. İpek endüstrisi geçmişten bugüne kadar pek çok ulusun hayatı içerisinde önemli bir yer edinmiştir.

İpek Yolu, Çin’in en uç köşesinden başlayıp, Anadolu’nun değişik bölgelerinden geçerek İstanbul üzerinde birleşir. İstanbul’dan sonra da Avrupa’nın iç kesimlerine doğru ilerler. İpek Yolu üzerinde yükleri taşıyan kervanlar, ticarete katkıda bulunmakla beraber pek çok alana katkıda bulunmuştur. Ticaret haricinde, Asya ve Avrupa arasında yer alan, günümüzde geçmişe dair izleri görülebilen kültür alışverişinde de büyük katkılar sağlamışlardır.

Orta Asya, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını elde etmesinden sonra, İpek Yolu; hem ticaret açısından hem de kültürel değerler açısından canlanması gündeme gelmiştir. Gündeme gelmesiyle beraber, yol boyunca inşa edilmiş ve harabe olmuş kullanılmayan yapıların yenilerek korunmaları ve bu tarihi değerin yaşatılması için çalışmalar başlamıştır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: