Suyun İnsanlar İçin Önemisuyun canlılar için önemi

Suyun Canlılar İçin Önemi

Yeryüzünün dörtte üçü nasıl sularla kaplıysa, insan vücudunun da dörtte üçü sularla kaplıdır. Vücudumuzdaki suyun bir kısmı solunum, ter ve idrar yoluyla çıkıp gider. Eksilen suyun yerine yenisini koymazsak, biz de kuruyan bitkiler gibi ölürüz. Hayvanlar da, insanlar gibi, vücutlarından eksilen suyun yerine yenisini koymak zorundadırlar. Koymazlarsa yaşayamazlar.

 

Peki, canlıların suya neden ihtiyaçları olur?

Yediğimiz yemeğin vücudumuza yararlı hale gelebilmesi için erimesi gereklidir. Bu konuda bize yardımcı olan ilk organlarımız, ağızlarımız da ki tükürük bezleridir. Tükürük bezleri, saldıkları tükürükle, çiğnediğimiz besini yumuşatır, eritirler. Midemize inen besin, orada başka çeşit sulara karışarak iyice eritirler, sindirilir. Besinin vücudumuza iyice yayılması, ayak parmaklarımızdan başımıza, kollarımıza kadar yayılabilmesi için iyice erimesi, sonra da kana karışarak bütün organlarımıza götürülmesi gerekmektedir. Kan, yalnızca besinleri değil, yaşamamız için gerekli oksijeni de organlarımıza taşır.

Su, temizlikte de kullanılır. Pislik, hastalık getirir. Pisliklerin giderilmesinde en büyük yardımcımız sudur. Hem vücudumuzu, hem de çevremizi temizlemek için su kullanırız. Onun için, canlılar su olmazsa yaşayamazlar.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: