Suyun Bitkiler İçin Önemi KısacaBir arkadaşınız yanınıza gelip size bir kesme şekerle bir tülbent verse, şekeri tülbentin bir yanından öteki yanına geçirip geçiremeyeceğinizi sorsa, herhalde, (( Hayır)) dersiniz.
Ama acele etmeyin. Önce şu denemeyi yapın, kararınızı sonra verirsiniz. Bir bardak su alıp içine kesme şekeri atın. Kaşıkla iyice karıştırarak şekeri eritin. Kesme şeker bardağın içinde görünmemektedir artık; ama tadınca göreceksiniz, suya karışmıştır. Şimdi yapacağınız tek şey, suyu tülbentin üstüne boşaltmaktır. Suyla birlikte şeker de tülbentin altına geçecektir. Bu deneyden görüleceği gibi, su birtakım maddeleri eriterek içine alır, sonrada onları taşır. Bitkiler için gübre kullanırlar. İnsanlara yaşamak için nasıl birtakım besinler gerekiyorsa, bitkilere de yaşamak için birtakım besinler gerekir. Gübre de onlardan biridir.

Su, gübreyi eriterek içine alır; ufacık parçalar halinde toprağın derinliklerine, bitki köklerinin bulunduğu yerlere taşır. Bitkiler suyu emince içinde bulunan besinleri de almış olurlar. Suyun eritme ve taşıma gücü olmasaydı, bitkiler besinsiz kalır, kuruyup giderlerdi. Bundan başka, bitkiler de insanlar ve öteki canlılar gibi sıcaktan terleyip su kaybederler. Kaybettikleri su yerine konmazsa susuz kalıp ölürler. O yüzden suyun bitkiler için önemi çok büyüktür.One Response
  1. 21 Aralık 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: