Spor Yaparken Ani Baş Ağrısı ve Yorgunluk Nedenleri Nelerdir?Spor Yaparken Ani Baş Ağrısı ve Yorgunluk Nedenleri Nelerdir?

Spor yaparken ani baş ağrısı ve yorgunluk yaşıyorsanız, doğru yerdesiniz. Çünkü, spor yaparken ani baş ağrısı ve yorgunluk tetikleyici bir belirti olabilir. Bu ağrıların altında yatan nedeni öğrenmek önemlidir, böylece sizin için uygun olan tedaviyi alabileceksiniz.

Sağlığı korumanın en iyi yolu olarak, doktorlar her gün en az 20 dakika egzersiz yapmayı önerir. Doğrusu gün içerisinde egzersize bu kadarcık zaman ayıracak insan bulmak zor. Yalnızca 20 dakika fiziksel aktivite yapmak için harekete geçirilemeyenler var. Egzersiz, sağlıklı kalmanın çok önemli bir parçasıdır. Egzersiz kalp ve akciğerlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla kardiyo üzerinde çok fazla etkisi var. Kilonuzu kontrol altında tutar ve diyabet gibi hastalıkları önler. Ayrıca, vücudunuzdaki oksijen miktarını artırdığı ve vücuda kanın dolaşımına yardımcı olduğu için enerji seviyenizi yüksek tutar.

Spor yaparken veya sonrası ile ilişkili sağlık sorunlarından şikayet edenlerin sayısı tavan yapıyor. En yaygın olanlarından biri yorulmaktır. Bir kısmı aynı zamanda kas ağrısından şikayet etmektedir. Bazıları baş dönmesi konusunda şikayet ederken bazıları baş ağrısı ile ilgili. Doğru formu korumak ve çalışırken doğru bir tekniği takip etmek önemlidir.

Spor Yaparken Ani Baş Ağrısı ve Yorulmanın Nedenleri

Aşağıda sıralanan çeşitli nedenler spor yaparken yorulmaya ve baş ağrısına neden olabilir!

Menopoz: Birçok kadın menopoz döneminde yorgun olmaya meyillidir ve daima uzanmak ister. Ayrıca, baş ağrısı yaşar. Bu nedenle, menopoz nedeniyle yorgunluk ve baş ağrısı yaşamanız mümkündür.

Isınma Olmaması: Egzersiz öncesi sıcaklığın olmaması kasın burkulmasına neden olabilir. Ancak, bu ciddi bir sorun değil ve birkaç gün sonra ortadan kaybolur, yine de kişiye rahatsızlık verebilir. Kas ağrısı ve yorgunluk da eşlik eder.

Yanlış Diyet: Diyet eksikliği, spor sonrası ortaya çıkan sorunlarla ilişkili yaygın nedenlerden biridir. Yani, yeterince protein ve diğer besin maddeleri kullanmıyorsanız, enerji seviyenizi tüketen ve sizi yorgun bırakacak şekilde çalışırken vücudunuzdan fazla enerji kullanıyorsunuz demektir. Dengeli beslenme eksikliğinin de baş ağrılarını tetiklediği bilinir.

Spora Ara Vermek: Spora ara verdiyseniz ve uzunca bir süre çalışmadıysanız, kolayca yorulmanız mümkündür. Egzersiz yapmak için yeterli dayanıklılığınız sağlanana kadar bu durum devam edecektir.

Anormal Tiroid Fonksiyonu: Bu, kas yorgunluğunun ana nedenlerinden biridir. Kas yorgunluğunun yanı sıra kabızlık, depresyon, zayıflık vb. Tetikleyebilir.

Aşırı Spor: Aşırı spor yapıyor ve su içmiyorsanız, yorgunluk ve baş ağrısı yaşamanız kaçınılmazdır. Spor yaparken düzenli molalar kullanın. Bir başka alternatif olarak egzersiz sürenizi kısaltmanız önerilir.

Düzensiz veya Yetersiz Uyku: Gün içerisinde yeterince dinlenmemek yorgunluğa ve baş ağrısına katkıda bulunan bir diğer nedendir. Dolayısıyla, egzersiz yalnızca bu belirtileri daha da kötüleştirecektir. Bu nedenle, 24 saat içinde, 8 saat uyuduğunuzdan emin olun.

Yukarıdaki nedenlerin yanı sıra, bir insanı yorgun düşürebilen ve spor sonrasında baş ağrısı yaşatan başka koşullar da olabilir. Yorgunluk ve baş ağrılarının bir diğer nedenleri uyku apnesi, anemi, tip 2 diyabet, dehidrasyon vb. de olabilir.

Spor sonrası yaşanan baş ağrısının nedeni, boğazla ilgili bir durumunuz olduğunu bilemeyebilirsiniz. Özel bir durum olabileceğinden şüpheleniyorsanız, tıbbi yardım isteyin. Aile hekiminize danışın. Doktor size egzersiz, diyet, önceki tıbbi kayıtlarınız vb. ile ilgili sorular soracaktır. Doktor bazı testleri yaptırmanızı önerir. Bundan sonra doktor duruma teşhis koyar ve bunun için uygun tedaviyi verir. Tedaviyle egzersiz programınızı eski haliyle veya bazı değişikliklerle devam ettirebilirsiniz. Buradan herkese sağlık ve mutluluk dileriz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: