Solucanlar Ne Yer?Hepimiz bahçelerimizde toprak solucanlarını görmüşüzdür, toprakla meşguldürler. Ama hiç bir şey yediğini gördünüz mü? Onların menüsünde neyin listelendiğini merak ettiniz mi?

Bu yazı için biraz araştırma yapmadan önce, solucanların yalnızca ben çocukken cehennemden korkan o sümüksü kırışlı tarayıcılardan daha fazla olduğunu öğrendim. Onları bahçemizde görüyor ve mümkün olduğunca çabucak içeri girerdim. Daha sonra, bir arkadaşım bana biraz tuz dökersem eritecek ve öleceklerini söylerdi. Şimdi, bu canlıların çevreye sağladıkları yararlar göz önüne alındığında bunun hoş bir şey olmadığını fark ettim.

İlgi alanım büyüdükçe, özellikle yiyecekleri hakkında her şeyi bilmek çok daha merak uyandırdı. Aşağıdaki bölümlerde, beslenme alışkanlıkları ve daha fazlasıyla ilgili bazı ilginç bulgulara ulaşabilirsiniz.

Yeme Alışkanlıkları
Organik madde ve çürümüş bitkiler açısından zengin olan yerlerde yaşıyorlar, çünkü yediği şey budur! Bize insanlara verilen bahçe kiri gibi görünen, aslında solucanlar için inceliktir. Dişleri yoktur ve bu nedenle organik kirleri yutmak eğiliminde iken toprağa gömülüp besleyici maddeleri boşaltma eğilimindedirler. Ayrıca mantar, bakteri, foseptik çamuru ve hatta inek ve atların atık maddelerini yerler! Menüdeki son öğe bize iğrenç gelebilir, ancak alınabilecek en besleyici yiyeceklerdir. Bunun nedeni, dışkıların sindirilmiş bitkiler içerdiğinden, solucanların yutkunmalarını kolaylaştırıyor olmasıdır.

Toprağa Katkıları
Birçok kişi bitki örtüsü için toprağı daha verimli hale getirmek için toprak solucanı yetiştiriciliği yapıyor. Solucanlar da ‘çiftçi arkadaşı’ olarak bilinirler, biliyor muydunuz? Bitkilerimin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olduklarını bilseydim, onlara asla zarar vermezdim. Döküm olarak bilinen atık maddeleri, bitkilere gerekli besin maddelerinin verilmesine yardımcı olur. Ayrıca, bakteri ve mantarlar sevdikleri lezzetlerden biridir, böcek kontrolünde de yardımcı olurlar. Toprağı daha verimli hale getirerek toprak erozyonunu azaltmaya yardımcı olurlar. Bahçeniz ne kadar çok solucan varsa, bitkileriniz için o kadar iyi olur.

Sanırım solucanlar bahçe gnomesinin gizli ajanlarıdır; onların varlığı size daha sağlıklı meyveler, çiçekler ve sebzeler almak için bir şans verir. Böylece, bir daha ki sefere onları arka bahçenizde sürünerek görmek için onlara güzel meyve kabuğu sunarak teşekkür edin ve çöp tenekesine atmaya özen gösterin. Bahçenizde bir solucan kutusu yapmak için bazı eski pizza kutuları da kullanabilirsiniz. Sadece tüm mutfak atıkları, meyve kabuklarını, çürümüş sebzeleri ve benzeri şeyleri atın ve bahçe topraklarını gübrelemelerine izin verin.One Response
  1. 11 Ekim 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: