Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?siroz1

Yaklaşık 3 kilo ağırlığında olan Karaciğer, birçok önemli işlevleri gerçekleştiren vücudun önemli bir organıdır. Vücut için gerekli olan temel besinleri depo eder ve gerektiğinde kan dolaşımında onları serbest bırakır. Ayrıca Karaciğer vücutta glikoz depolamaya yardımcı olur. Aşırı alkol tüketimi zamanla karaciğerin yapını bozar ve görev yapamaz hale getirir. Bu ve buna benzer sebeplerden dolayı tedavisi mümkün olmayan siroz hastalığı ortaya çıkıyor.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerin görülmesi, karaciğere ne kadar zarar verildiğine bağlıdır. Erken evrelerde hiç bir belirti olmadan başka bir hastalık sonucu keşfedildiği de olmuştur. Sirozun ilk basamağında hasta çok az belirtilerle karşılaşır. Belirtiler: ağız kuruluğu, yorgunluk, sarılık ve karın bölgesinde genişleme görülür. Bazı hastalar da vücudun her yerinde kaşıntı görülür. Sirozun başlangıcında karaciğer iltihabı ve anormal doku büyümesi oluşur. Bu korkunç hastalık ilerledikçe, doku anormalleşir ve etkilenen bölgeler genişlemeye başlar.

Sirozun son aşaması en korkunç olanıdır. Son aşamada hasta karaciğer nakli olmak zorundadır ve hayatta kalmak için sadece son bir şansı vardır. Nakil prosedürü, çeşitli şartlar ve koşullar ile birlikte geliyor. Yeni karaciğer hücreleri uyumlu olması ve normal işlevlerini yerine getirebiliyor olması gerekir. Siroz hastalığından korunmak için aşırı alkol tüketiminden kaçınılmalıdır.One Response
  1. 15 Aralık 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: