Sibirya Kurdu; Özellikleri ve BakımıSibirya kurdu (Husky), güzelliği ile tarih boyunca bizi etkileyen bir köpektir. Sibirya kurtları, duruşları ve tüyleri ile çoğu kişinin en sevdiği köpek türlerinden birisir. Sibirya kurdu özellikleri ve bakımı hakkında bilgi alabileceğiniz…

Sibirya Kurdu ve Özellikleri

Sibirya kurdu, bütün milletler tarafından tanınmış ve en çok ilgi gören köpek türleri arasında yer alır. Husky ya da Haski olarakta adlandırılır. Sibirya kurdunun bütün milletler tarafından tanınmasının en büyük sebebi; eski dönemlerde differi hastalığı yaygınken, ilaç sevkiyatları sibirya kurtları ile sağlanmış olmasıdır.

Bu olay sonrasında, sibirya kurtlarının tanınmışlığı yavaş yavaş yayılarak günümüze kadar ilerlemiştir. Sibirya bölgesinde Chukshi isimli kişi, kızakların çekilebilmesi ve ren geyiklerini güdebilmek için sibirya kurtlarını kullanmıştır. Sibirya kurdu, sahip olduğu güzellik, gösteriş ve güvenirlilikleri ile çoğu insanın en sadık dostudur.

Sibirya kurdu özellikleri denildiğinde sanırım en başta sevgi dolu bir karaktere sahip olduklarını söyleyebiliriz. Sibirya kurtları, duruşlarında ki asalet ile uzakta ki insanların dahi dikkatlerini çekmeyi başarırlar. Bunun en büyük sebebi ise, buz mavisi gözleri ve görünüşüdür. Sibirya kurtlarının çoğu kez sinirimizi bozabilecek huylarıda mevcut. Çok inatçı ve özgürlüklerine düşkün köpeklerdir. Bu huylarıda bazen sizi çileden çıkartmaya yetebilir. Golden türü köpekler kıskançlıkları ile genelde çocukları kıskanırlar. Ancak sibirya kurdu, özellikle çocuklarla çok daha iyi anlaşılır. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan sibirya kurtları, sahipleri ve insanlar ile çok iyi geçinmeye çalışırlar.

Sibirya kurtları aynı şekilde avcılık alanında da kullanılan bir köpektir. Genellikle fare ve kuşlardan hoşlandığı söylenir. Daha önce söylediğimiz gibi yanlızlığı sevmeyen bu köpek türü, evde tek başına bırakıldığında eşyaları kemirerek, sahibinin dikkatini çekmeye çalışır.

Sibirya kurdu bakımı için birşeyler söylemek gerekirse; Sibirya kurtları, sıcaktan asla hoşlanmazlar. Bünyeleri soğuk havaya alışık oldukları için, sıcak ortamlarda pek fazla bulundurmamak gerekir. İster istemez soğuk havada kaldığında vicdanımız rahat etmez. Ancak sibirya kurtları -60 dereceye kadar hiç zorluk çekmeden günlük yaşantılarına devam edebilmektedir.

Diğer köpekler gibi, bu köpek türünün çok fazla havladığını göremezsiniz. Ancak arada sırada uluyabilmektedir. Sibirya kurtlarının ortalama ömrü 13 yıldır. Erkek cinsi ortalama 25 kg olurken dişileri ortalama 20 kg ağırlığındadır. Vücutları oldukça dirençli ve kuvvetlidir.

Vücutlarının alt kısımları beyaz renktedir. Üst kısımları sibirya kurtlarının türlerine göre gümüş grisi ya da kum sarısı renklerde olabilmektedir. Kulakları yukarıya doğru dik bir şekildedir. Tüyleri uzundur. Tüylerinin uzunluğu sayesinde soğuk havalarda rahatça gezinebilir ve patilerinin korunmasını sağlar.

Karakteristik özellikleri; inatçı, zeki, oyuncu, haylaz ve sosyaldirler. Köpeklerin her cinsi, sahiplerine karşı sadıktır. Sibirya kurtları ise, diğer köpek cinslerine göre daha bağlıdır. Bu bağlığı ile sahipleri asla köpeklerinden vazgeçemezler.

Sibirya kurtlarını eğitmek, diğer köpekleri eğitmekten çok daha kolaydır. Zeki oldukları için çabuk öğrenirler. Eğitim alanında sadece tuvalet eğitimi verirken zorlanabilirsiniz. Bu yüzden eğitimi sağlarken son derece sabırlı olmanızda fayda var. Havalar ısınınca genelde pek eğlenmez. Ancak kış mevsimi geldiğinde tut tutabilirsen. Dışarıda köpeği gezmeye çıkarttığınızda tasma takmak yerine serbest bırakmanız daha iyi olabilir. Özgürlüğüne düşkün Sibirya kurdu tek başına gezmeyi sever Yalnızlığı sevmeyen Sibirya kurtlarını çift olarak yetiştirmek bazen daha iyi olabiliyor.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: