Saddam Hüseyin Nasıl Yakalandı?Irak’tan 14 Aralık’ta gelen bir haber tüm dünyada büyük yankılar yarattı. Ülkenin devrik lideri Saddam Hüseyin, doğum yeri Tikrit’te yakalanmıştı. Devrik lideri, yörede kendisine yakın birinin ele verdiği ileri sürülüyordu. Saddam Hüseyin’in yakalanışının yer aldığı video görüntüleri yayımlanmaya başlandı. Bir çiftlik evinde yakalanan Saddam’ın saç ve sakallarının uzamış olduğu görülüyordu. Sağlık kontrolünden geçirilen Saddam’dan DNA örneği alınıyordu. Irak’ta ise bir yanda büyük bir sevinç, diğer yanda ise tam bir matem yaşanıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, televizyonda yaptığı konuşmada, Saddam Hüseyin’in yakalanmasını karanlık ve acı dolu bir dönemin sonu olarak değerlendirdi. Bush, Saddam Hüseyin’in, milyonlardan esirgediği adaletin önüne çıkarılacağını söyledi. Irak Geçici Yönetim Konseyi de Saddam Hüseyin’in başkent Bağdat yakınlarında tutulduğunu ve halka açık bir mahkemede yargılanacağını bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’nin beklentisi, devrik liderin yakalanmasından sonra ülkedeki direnişin kırılacağı ve saldırıların azalacağı yönündeydi. Bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise zaman gösterecekti.

Yıl sonuna doğru aralarında Celal Talabani ile Mesut Barzani’nin de bulunduğu Kürt temsilcileri, federatif bir yapıyı ve Kerkük’ün Kürt denetimine bırakılmasını öngören bir tasarıyı Irak Geçici Yönetim Konseyi’ne sundu. Bu gelişme üzerine Kerkük’te Kuzey Iraklı Kürtler tarafından düzenlenen gösteride, Irak’ta federal yapıya geçilmesi istendi. Gösteride; “Kürdistan’ın kalbi Kerkük” ve “Federalizm istiyoruz” yazılı pankartlar taşındı.

Irak’lı Kürt grupların ülkede federatif bir yapı kurulmasına ilişkin talepleri, Ankara’da tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanı Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak’ın ve Kerkük’ün nüfus yapısını değiştirmeye çalışmanın, çok tehlikeli bir adım olduğunu belirterek uyarıda bulundu: “Irak’ın, özellikle Kerkük’ün demografik yapısını değiştirmeye çalışmak çok tehlikeli bir adımdır. Bu konuda herkesi uyarmışızdır ve herkese gereğini söylemişizdir. Ümit ediyorum bu tür yanlış yollara kimse girmeyecektir.

” Abdullah Gül, Iraklı Kürtlerin federatif oluşuma gitme yönündeki adımlarına ilişkin olarak: “Ülkenin toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacak gelişmelerle ilgili ikazlarımızı yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu. Bölgedeki son gelişmeler üzerine Kerkük’teki Türkmen ve Araplar yıl sonunda bir protesto gösterisi düzenledi. “Kerkük, bir Irak kentidir” “Federal yapı istemiyoruz” şeklinde slogan atan göstericilere Kürt milisler ateş açtı. Açılan ateş sonucu üç kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı duyuruldu.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: