Sabun’un Yapımı Ve Tarihçesi Hakkında BilgiSabun Nedir? Sabun’un Tarihçesi Nasıldır?

Sabunlaşma Yağlı maddelerin alkali ortamda hidrolizle sabuna dönüşmesini belirten kimya terimidir. Sabunlaşma, esterlerin hidrolizinden farklı olarak, bir alkaliyle birlikte gerçekleştirilir. Bir asit tuzu ve alkol açığa çıkarıcı tepkime, tam ve hızlıdır. Sabunların büyük bölümü, hayvansal ve bitkisel yağların sabunlaştırılmasıyla elde edilir.

Sabun ve Deterjan
Bir alkali maddenin (sözgelimi sodyum hidroksit [Na-OH] ya da potasyum hidroksit [KOH]) hayvansal ya da bitkisel bir yağ üstüne etkisiyle (“sabunlaşma”)elde edilen, temizlik ve yıkama işlerinde kullanılan maddelere sabun, kir sökücü özelliklerinden ötürü yıkama sürecinde kullanılan maddelere deterjan adı verilir.

TARİHÇE Günümüzün vazgeçilmez temizlik ürünü olan Sabunun geçmişinin binlerce yıl öncesine dayanmasına karşılık, deterjanlar, çok daha yeni ve popüler ürünlerdir. Sabun özelliği taşıyan maddelerle ilgili ilk yazılı belge, Mezopotamya’da bulunmuş olup, bunlar İ.Ö. III. bin yıldan kalma kil tabletleri dir. Bu tabletlerde, potasyum ve yağla karıştırılarak elde edilen bir maddeden söz edilmektedir. Temizleme özelliği olarak ve hekimlikte de kullanılan bir madde olarak sabundan söz eden ilk yazılı metinlerse, İ.S. II. yy’da yaşamış olan eski Yunan hekimi olan Galenos Klaudios’un yapıtları olarak karşımıza çıkmaktadır. Galenos Klaudios, özellikle deri ve cilt hastalıklarında temizliğin ne derece önemli olduğunun üstünde de durmuştur.

 

Günümüzde sanayide sabun üretimi şu aşamalarda üretilir:

(1), hayvansal ya da bitkisel yağların suyla, yüksek sıcaklık ve basınç altında (2) hızlı hidroliziyle başlar. Hidroliz sonucunda ortaya çıkan ürünler (yağ asitleri ve &erin), alkali bir maddeyle tepkimeye sokularak (3), “sabunlaşma” adı verilen bu süreç sonunda sabun elde edilir. (4) Sonunda elde edilen sabun, karışımdan ayrılıp (5), yıkanarak kurutulur ve kalıplara ayrılır.

 One Response
  1. 11 Kasım 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: