Pitbull Nasıl Bir Köpektir Özellikleri Nelerdir?Pitbull türü köpeğin ana vatanı İngiltere’dir. 19 yy’da İngiltere’nin Staffordshire Bölgesindeki bulldog ve terrier türü köpeklerin çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelen melez bir köpektir. Pitbull türü köpek meydana geldiğinde oldukça ilgi toplamıştır. Daha sonra Amerikalı köpek düşkünleri sayesinde bu tür köpek biraz daha geliştirilmiş ve ikinci tür Pitbull meydana gelmiştir.

Amerikalı köpek severler tarafından geliştirilen türe, İngiliz Köpek Kulübü “American Pitbull Terrier” adını vermişlerdir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından da bu geliştirmiş oldukları tür, “American Stafererfordshire” ismiyle nitelendirilmiştir. İlk kez İngiltere’de meydana getirilmiş olmasına rağmen iki grup köpek isminde de “American” geçmektedir.

Pitbulların fiziksel özellikleri

Pitbull türü köpekYüksekliği; erkek Pitbull’larda 45-48 cm civarı, dişi Pitbull’larda ise 42-44 cm civarı olmaktadır.

Kiloları; erkek ve dişi olmak üzere her iki cinsiyette 14-25 kg civarında seyreder. Dişiler
erkeklere nazaran daha az kiloludur.

Bu köpeklerin en bilindik özelliği çene yapılarının çok kuvvetli olmasıdır. Gövdesi de bir o kadar kuvvetlidir. Kısa ve sert tüylere sahiptir. Pitbull en saldırgan köpek türü olarak bilinir. Sahiplerine oldukça bağlı ve sevecen olsa da yabancılara karşı saldırgan bir tutum
sergiler. Yırtıcı bir ruha sahiptir. Küçük çocukların yanlarına yaklaştırılmaması tercih edilmelidir. Haberlerde sıkça saldırı haberlerini aldığımız bu köpek türünün beslenmesi ve üretilmesi yasaktır. Fakat buna rağmen kaçak yollardan üretilip beslenmeye devam edilmektedir. Köpek dövüşlerinde kullanılması ise suçtur.

Ancak şu da unutulmamalıdır ki bu köpek türünün bu derece saldırgan olmasında sahiplerinin de payı büyüktür. Pitbull türü köpekler saldırganlıktan ziyade güçlü bir köpektir. Yani saldırdığı zaman şiddetli bir şekilde yaralayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki onlar da bizim gibi can taşıyor. İnsanlar kadar hayvanlara da sevgiyle yaklaşmalıyız.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: