Paraben Nedir, Zararları, Çeşitleri Nelerdir?Çok sayıda eşyada koruyucu olarak kullanılan parabenler, bugüne kadar kullanılan en yaygın koruyuculardan biridir. Parabenlerin karsinojenik etkilerini gösteren çalışmalar olmuştur. Sahip olduğu belirli tehlikeler vardır ve onların kapsamını öğrenmek akıllıca olacaktır.

Kozmetikte koruyucu olarak kullanılan metilparaben, propilparaben ve bütilparaben en yaygın kullanılan paraben çeşitleridir. Antimikrobiyal ajanlar olarak çalıştıkları, üründe dış büyümeyi öldürdüğü ve önlediği bilinmektedir. Günlük kullanımda şampuan ve nemlendiricilerden diş macunları ve gıda katkı maddelerine kadar kullanılırlar. Daha yaygın kullanılırlar çünkü;

  • Diğer koruyuculardan daha ucuzdurlar.
  • Çoğu koruyucudan daha etkilidirler.
  • Parabenler yutulması durumunda, vücuttan hızlı bir şekilde serbest bırakıldıkça zararlı sayılmaz.
paraben koruyucu molekülü

Paraben koruyucu molekülü

Parabenlerin Vücudumuza Zararları

Birçoğumuz güzel görünmeyi arzuluyor, bu da bizi kozmetikte bulunan zararlı koruyucu veya kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmadan kozmetik kullanmamızı sağlıyor. Parabenler hakkında, tüketildiklerinde (yutma veya cilde kanın içine girdiğinde), vücutla çok fazla etkileşime girmemeleri için yeterince hızlı atıldıkları bilinmektedir. Bununla birlikte, tümör çalışma örneklerinde bulunan parabenlerin izleri olmuştur. Parabenlerin, yani butilparaben ve propilparabenin, bir kadın hormonu olan östrojeni taklit etme yeteneğine sahip olduğu zaten bilinmektedir. Bu, vücudun parabenleri tüketerek hipotetik olarak östrojen tüketmesi anlamına gelir. Bu, endokrin sistemini bir kargaşa durumuna sokabilir. Ek östrojen göğüslerdeki ekstra hücre bölünmesini uyarır. Bununla ilgili sorun, sentetik östrojenin, vücudun büyümeden sorumlu diğer hormonları için sorun oluşturmasıdır. Ayrıca, sentetik östrojen parçalanamaz ve bu nedenle yağ hücrelerinin içinde depolanır. Bu kanser için potansiyel bir nedendir. Başka bir çalışma parabenler ve erkek sperm sayısı azaltma arasındaki bağlantıyı belirtir.

Makyaj malzemeleri

Makyaj malzemeleri

Parabenlerin Tehlikeleri

FDA ne dedi?

Kozmetik onayına gelince FDA’nın uygulandığı bazı kısıtlamalar vardır. FDA’nın yasaklayabileceği insan vücudu için tehlikeli olabilecek bilinen maddeler vardır. Ancak, bireysel kozmetik ürünleri ve bileşenlerini onaylama söz konusu olduğunda, elleri FD & C Yasası nedeniyle bağlanır. Karıştırdıklarını öğrenirlerse ürünü yasaklayabilirler. Bu, parabenler kullanımının yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmasına yol açar. FDA, ilk olarak 1984’te paraben ürün kullanımını revize ederek, maddelerin güvenli olduğunu belirtti. Bu dosya, 2003 yılında Kozmetik Malzeme İncelemesi (CIR) tarafından yeniden açılmıştır.

Parabenlerle ilgili Çalışmalar

Kanser ve parabenler arasındaki ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek için üniversitelerde ve laboratuvarlarda başka araştırmalar yapılmıştır. Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, ellere bulaşan parabenin el sabunu ile yıkanması sonucuda çıkmamıştır. Bu daha sonra 19/20 örnekte en az bir parabenin varlığını belirten son sonuçtan ölçülmüş ve çıkarılmış, en yaygın olanı metilparaben’dir.

Tüm güvenilir araştırma içerikleri parabenler ve kanser nedenleri arasında hiçbir bağlantı olmadığını göstermektedir. Böyle bir araştırma, tümör örneklerinde bulunan parabenlerin bozulmamış olduğunu, yani sentetik östrojene hiç değişmediklerini ortaya koymuştur. Başka bir çalışma, parabenlerin taklit ettiği östrojen arasındaki ilişkiyi göstermektedir; Parabenler fitoterojeni, soya gibi doğal kaynaklardan ve östrojenden doğal olarak üretilen östrojen gibi bir tür östrojeni taklit ederler. Parajenlerin östrojeni fitotojene göre 10,000 kat daha zayıf olduğunu, östradiolden 100.000 kat daha zayıf olduğunu belirtmişlerdir. Çalışmalar parabenler ve endokrin aktivite bozulması arasında bir ilişki göstermemiştir.

Bununla birlikte, tümör örneklerinde ve sağlıklı örneklerde paraben içeriğini ayırt eden kesin bir çalışma yoktur. Ayrıca, parabenlere maruz kalma ve bunların diğer kanser nedenleriyle ilişkilerini birbirine bağlayan hiçbir şey olmamıştır.

FDA’nın Sonucu

CIR, 2003 yılında parabenlerin tehlikeleri konusundaki çalışmalarına başladı, 2005’te bitirdi. Sonuç, kozmetik ürünlerde parabenlerin kullanılabilirliğini belirtir. Ürün üzerindeki belirli güvenlik sınırlarını dikkate alarak parabenlerin güvenli olduğunu söylediler. Bu da kadın ve bebeklerle ilgilidir.

Sonuç olarak, parabenlerin doğrudan kansere bağlı olmamasına rağmen, aslında östrojeni taklit ettikleri gerçeğinin konuyla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir olabilirsiniz. FDA’ya güvenebilir ve söylenti dalgasını çıkarabilir ya da bundan böyle paraben içermeyen ürünler için alışverişte ısrar edebilirsiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: