Özgürlük Heykeli Neden Yeşildir?Özgürlük Anıtının Trajik ÖyküsüÖzgürlük Heykeli Neden Yeşildir?Özgürlük 1amerika_gece_manzaralari_16Anıtının Trajik Öyküsü

Özgürlük Heykeli ve yazıtı, Lady Liberty elinde düzenlenen meşale, yedi sivri taç ve ayaklardaki konumu, hepsi bir derin düşünce ya da diğer simgelerde saklıdır. Özgürlük Anıtı Amerika’nın özgürlük sembolüdür.

ABD’nin ikonik anıtlarından biri Özgürlük Heykelidir. Bu görkemli anıt, New York’ta 12 dönümlük Liberty adada bulunan; Ellis Adası yakınındaki bu anıt özgürlük ve demokrasi evrensel sembolüdür.

Heykel Amerika’nın Bağımsızlık 100. yılını anmak için, 4 Temmuz 1884 tarihinde Özgürlük-Heykeli-1Amerikalılara Fransızlar tarafından takdim edildi. 1886 yılında adanmış ve ardından 15 Ekim 1924 tarihinde ulusal bir anıt olarak ilan edilmiştir.

Böylece, Özgürlük Heykeli hem Amerikan gururu ve iki ülke arasındaki dostluğu temsil eder. Bunun üzerine yazılmış Özgürlük Anıtı. Yazıt birkaç kuşak insanlara ilham kaynağı olmuştur ve sayısız başkalarına ilham olmaya devam edecektir. 4 milyondan fazla turist her yıl Özgürlük Heykelini ziyaret etmektedir.

Tablet ve Yazıt  1156776_620x410

Bakırdan yapılan Özgürlük Heykelinin toplam uzunluğu 93 metre olup, 168 basamaktan oluşur. Meşaleyi elinde tutan Heykelin sağ elinin yüksekliği 13 metredir.
Heykelin baş kısmının genişliği 2 metre, tacı ile birlikte 5 metredir.

Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi, 4 Temmuz Özgürlük Anıtı üzerindeki yazıt Roma rakamlarıyla yazılmış birkaç numaraları ile birlikte bir dizi mektup, içerdiği 1776 tarihi olan bir yazıt görünür. Yazıt aslında Amerika Birleşik Devletleri Bağımsızlık Bildirgesi’ni kabul ettiği gününü gösterir. Tablette olduğu gibi, kitabe şöyle: Temmuz IV MDCCLXXVI
Bu, Özgürlük Heykeli bulunan tek yazıt 4 Temmuz 1776 anlamına gelir. tablet

Muhteşem Lady Liberty elinde tutulan bu ikonik tablet çeşitli yorumlara konu olmuştur. Tabletin bir yorumu, her milletin meydana gelen tarihi olayları anısına öneminin sembolü olmasıdır. Bu yoruma verilen destek tarihi veri ABD’de meydana gelen en tarihi olaylardan biri olduğunu yazılı olmasıdır. Bu düşüncede olan okullu insanlar, bir milletin tarihini kabul etmeden başarıyla ilerleme asla söylüyorlar. Yani, milletin öğrencilerin tarih defterleri ve gelecek yaratmak için geçmişten ders çıkarmanız gerekir. Özgürlük Heykeli ve yazıt her zaman milletin geçmişte çocuklarını hatırlatacaktır. Gerekçe yeterince adil geliyor!

Diğer düşünce bu bilginin gücü, Özgürlük Heykeli ve tablet bir kitapta sembolize olmasıdır. Yani kitap tutarak, Lady Liberty Amerikalılara bilginin önemini hatırlatan ve Amerikan ulusunun ikamet eden tüm vatandaşların ahlaki durumunu terbiye edecek şekilde bir millet, bilgi ile insanların kalplerini doldurmak için mesafesindedir. Üçüncü olası yorumlama meşale ile birlikte tablet, aydınlanmanın sembolü olarak duruyor olmasıdır. Sadece meşale ışığı sembolize eder ve aydınlanmaya giden yoldur, dolaylı bir şekilde de kitap bilginin gücünü sağlayarak aydınlanmayı sembolize eder.

Bu sone bronz plaket üzerinde yazılı ve kaide içinde gösteriliyordu. Ancak, 24942yenilendikten sonra, plak kaide dibinde, Özgürlük Heykeli müzeye taşındı. Özgürlük Anıtı ile ilişkili çeşitli tırnak olmasına rağmen en popüler biridir sonenin gelen “beni özgür nefes için yorgun, fakir, birbirine sokulmuş kitleleri özlemi ver”.

‘Yeni Colossus’un’ şiir kaide içine monte edili ve sonra plak üzerinde yazılı ve bu yana, bir yazıt denilen olamaz. Böylece, Özgürlük Anıtı’nın üzerinde bulunan tek yazıt Temmuz IV MDCCLXXVI bölgesinin kanun kitabında da yazılı olmasıdır.

Resmen ‘Özgürlük Aydınlatıcı Dünya’ olarak da bilinen, Lady Liberty, çelik çerçevesinden asılmıştır. 300 bakır levhaladan yapılmıştır. Bu bakır levhalar, doğal bir patina, yeşil kaplama oluşturmak için, yıllar boyunca okside olmasıdır. Özgürlük Anıtı yeşil görünür nedeni budur. Bu Özgürlük Heykeli uzun boylu ve 65 feet uzunluğunda (beton ve granit) bir 89 feet uzunluğunda kaide üzerinde duruyor; on bir nokta, yıldız şeklinde bir avlu vakıf. Özgürlük Heykeli Libertas, kölelik ve zorbalığından özgürlük antik bir Roma tanrıçası görünüş taşımaktadır. Ancak, heykeltraş annesinin ardından heykelin yüzünü modellenmiştir. Lady Liberty yüzü yaklaşık 8 fit boyundadır. 23

Sol ayak bağlama pranga tramplingi sembolize ederken onun kaldırdığı sağ ayak, ilerlemeyi sembolize eder. Burada onun ayakları, 25 feet uzunluğundadır. Başındaki tacı yedi kıtayı veya yedi denizi temsil eder. Taç, bir seferde 20 kişi karşılamak için bir kapasiteye sahip, 25 pencereli bir gözlem güvertesi bulunmaktadır. Bu gözlem odasına ulaşmak için ziyaretçiler, bir kaidede bulunan 354 adım sarma merdiveni tırmanmak zorunda. 1916’daki patlamadan sonra yıpranan meşale, 1986 yılında onarılmıştır. Orijinal meşale şimdi Özgürlük Anıtı müzesinde sergileniyor.

Özgürlük tarihin Heykeli, onunla ilişkili hikayeler muhteşem, Lady gizli derin düşünceleri tek kelimeyle muazzam! Lady Liberty hakkında daha fazla bilgi edinin ona hayran kalacaksınız. Bu dev yapıt Amerika’nın gururu olarak adlandırılır!Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: