Nikola Tesla Hayatı KısacaGünümüzde insanların çoğu elektromanyetik enerji alanındaki büyük çalışmalarından haberdar olsa da, mucit Nikola Tesla hakkında fazla bir şey bilinmiyor. İşte bu büyük ve vizyoner mucitin kısa bir biyografisi.

Tesla’nın erken yaşları iyi belgelenmemiştir. Bilindiği gibi, Nikola Tesla daha sonra Hırvatistan’da bulunan Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun bir parçası olan Smiljan kasabasında dünyaya geldi. Tesla ailenin 5 çocuğundan biriydi ve Tesla’nın ailesi Sırp kökenliydi. Babası Milutin Tesla, Sırp Ortodoks kilisesinde papaz iken, annesi Đuka, yararlı ev eşyaları üretme ile ilgileniyordu, ancak okuyamamasına rağmen bir uğraşı vardı.

Tesla, Graz’daki Avusturya Politeknik alanında elektrik mühendisliği eğitimine devam etti. İlk başta fizik ve matematiği okumayı tercih etti. Elektriğin kullanıldığı ve çalışmasıyla hayran olduğu ve bu konuda uzmanlaşmaya devam ettiği söylenir. Bakalorya derecelerini Graz’da tamamlamış olduğu hala tartışılıyor. Bu argümanın nedeni, üniversitenin üçüncü sınıfının ilk döneminde ayrıldığını ve bir daha asla dönmeyeceğini iddia ediyor olması. Aslında, babasının ısrarı üzerine Tesla, Charles-Ferdinand Üniversitesi’ne Prag’da gitti, ancak babasının ölümünden sonra ayrıldı.

Orta Öğretim Yılları
1882’de Paris’teki tanınmış Continental Edison Company ile iş bulmuştur. Orada çalışırken, indüksiyon motorunu ve dönen manyetik alanlar kullanacak diğer cihazları tasarladığı söyleniyor. 1884 yılında Birleşik Devletler’e geldi ve Edison Machine Works için çalışmaya başladı. Büyük Thomas Alva Edison yönetiminde çalışırken, tüm motor ve jeneratör sistemini daha verimli hale getirmek için yeniden işlemek sorumluluğunu üstlendi. Tüm çabasıyla, Edison ona 50.000 dolar vaat etti. Tesla, zorlu görevini tamamladıktan sonra Edison’un sözünü yerine getirmediğini ve bunun yerine Tesla’ya haftada sadece 18 USD ödemesinde bulunduğunu iddia ediyor. Kızgın olan Tesla şirketten ayrıldı.

Para toplamak için bir emekçi olarak çalışmak zorunda kaldı. Bu arada fikirlerini alternatif akım (AC) çok fazlı sistem için ince ayarladı. Bu süre zarfında fırçasız alternatif akım indüksiyon motorunu ve daha uzun mesafelerde alternatif akım iletimini mümkün kılan Tesla bobini kurdu. Alternatif akımla takıntılı olduğu söyleniyordu ve George Westinghouse teorisine inanmayı seçtiğinde ve onunla çalışmaya karar verince yaptığı çılgınlığı ödüllendirdi. AC kullanımını hafif negatif bir ışıkla tasvir etti, ancak sonunda insanlar AC’nin gerçekten mükemmel bir fikir olduğuna karar verdiler ve Niagara Şelaleleri üzerinden bir hidroelektrik santral inşa edildi.

Tesla daha sonra kablosuz iletim enerjisi alanındaki çalışmalarına devam etti. Radarların ve X-ışınlarının kullanımını öngörüyordu. Ayrıca jeotermal ve güneş enerjisinin sağlam bir savunucusu idi. Ayrıca iletişim için radyo dalgalarını harekete geçirmek için çok önemli çalışmalar yaptı.
Onun adı, yakın zamanlarda ‘kötülük bilim adamı’ nın popüler anlayışıyla eş anlamlı hale geldi, çünkü dikkat çekici bir bakış açısı içinde parlamasını istemiyordu. Gittiği her yerde kadınlar arasında popüler olduğu ancak evli olmadığı biliniyor.

Ölümü
Rüyaların şeyler icat etmesinde olduğu gibi harika, onun maliyesini yönetmek için gayet iyi değildi. Parasını oldukça yargısız bir şekilde tüketti ve şiddetli mikrop fobisi nedeniyle eksantrik olarak göründü. 1943 yılında değerli patentlerini New Yorker Otel’de sattıktan sonra, para cezası ile öldü.2 Comments
  1. 21 Kasım 2017
  2. 9 Kasım 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: