Nane-Limon Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Nane-Limon Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Nane-Limon çok yararlı ve de kolay bulunabildiği için, günlük hayatımızda sıkça içtiğimiz şifalı bir karışımdır. Nane ve Limona su ilave edilerek hazırlanan ve sıcak tüketilen bir içecektir. İçecek hazırlanırken Nanenin taze olmasına özellikle dikkat edilmeli. Kuru Naneden çok daha etkilir.

Hazırlanışı:  nane-limon-nelere-iyi-gelir_646x340
İlk olarak, bir cezve veya cezve görevi görecek bir mutfak gerecinin içerisine 2 ile 3 tatlı kaşığı kuru nane eklenir, Daha sonra da yarım limonu (olabildiğince küçük küçük parçalara ayırıp), cezve içerisindeki naneye ilave edilir. Bu aşamada dikkat edilecek tek husus, limonu kabuğuyla birlikte kullanmak ve Limonların temizce yıkanmış olmasıdır. Son aşamada ise, cezveye ”1,5 su bardağı” su ilave edidip kısık ateşte kaynatılır. İçecek kaynadıktan sonra ortalama 5 dakika dinlendirilir ve süzgeç yardımıyla fincan veya bardağa koyulup, afiyetle tüketilmeye hazır hale gelir.

Nane-limona isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal veya vücut
direncini iyi derecede sağlamlaştıran çok az miktarda (1/4 çay kaşığı) karabiber ilave edilebilir. Tat açısından pek iyi olmasa da karabiber, çok iyi sonuçlar doğurduğu için halk arasında tercih edilir.

Bu içeceğin faydalı olabilmesi için sıcak tüketilmesi gerekir. Özellikle
kış aylarında tüketilen Nane-Limonun faydaları oldukça fazladır. Bu içeğin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Nane-Limonun bilinen en büyük faydası soğuk algınlığına oldukça iyi gelmesidir.
-Vücut üzerindeki yorgunluğu alır ve mideyi rahatlatıcıdır.
-Kuvvet verir, zayıflatıcı özelliğe sahiptir.
-Yüksek miktarlarda C Vitamini barındırır.

Hazırlanışı oldukça kolay olan nane-limon çayını, fırsat buldukça tüketmek yararımıza olacaktır. Hasta olmayı beklemeden, haftada en az 2-3 fincan tüketmek, bizleri hastalık ve soğuk algınlığından koruyacaktır. Sağlıcakla kalın.

5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.