Mum Nasıl Yapılır?mum yapımıMum ile uğraşan kişiler, mumun başında saatlerce sıkılmadan ateşiyle oynayarak keyifli dakikalar geçirir. Mumlar eritilerek konulduğu her kabın şeklini alırlar. Ona sıradışı şekiller vererek, istenildiği boyutta yapılması mümkündür. Kimi zaman mum yaparken çeşitli meyvelerden yardım alarak mum yaparız. Mum yapımı için meyve kullandığımız zaman, meyvenin kokusundan da yararlanmış oluruz. Biz sizlere portakal / greyfurt şeklinde mum yapımı işlemini en basit şekilde anlatacağız.

Portakal ile mum yapımı

Öncelikle elinize bir portakal alın ve portakalı bir kısmından bıçak ile kesin. Daha sonra elinize bir kaşık alarak, portakalın kabuğunu bozmadan aşağıda ki resimde olduğu gibi içini çıkartın, Sonrasında ocağın üstüne derin bir tava ya da tencere koyarak elinizde kullanmadığınız mumları atın. Mum yerine parafin de kullanabilirsiniz. Malzemenizi hazır ettikten sonra tencerenin içerisine atarak ocağı çalıştırın. Malzemeniz sıvılaşmasına yakın fitili hazır edin. Fitil uzunluğu için ortalama 10 cm uzunluğu tercih edebilirsiniz. Mum sıvı bir kıvama ulaştıktan sonra, bir elinizle fitili portakal kabuğunun içerisinde tutun ve öteki elinizle sıvılaşmış malzemeyi boşaltın.

Malzemeniz kuruduktan sonra, portakalın dış yüzeyine çeşitli dekorlar, delikler açarak görünüşünü zenginleştirebilirsiniz. Mum için portakal yerine değişik şekiller kullanarak, değişik sonuçlar da elde edebilirsiniz. Portakal kabuğu ile mum yaptığınızda, mumu her yaktığınız da portakalın eşsiz kokusunu hissedeceksiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: