Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Migren genellikle halk arasında baş ağrısı olarak tanımlanır. Ancak migren sadece baş ağrısı değildir. Otonom adı verilen sinir sisteminden kaynaklı bio-elektriksel bir rahatsızlıktır. Atak esnasında, otonom adı verilen sinir sisteminin temel fonksiyonları olan damar / sindirim / dolaşım geçici olarak aksama gösterir.

Küçük yaştaki çocuklarda bulantı, kusma, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar ön planda olabilir.

Günlük işini yapamayabilirler. Migren atağı sırasında hastaların %90’ı işlerini yapamazlar.

Aylık ortalama olarak iki kez migren atağı geçiren kişiler yılın bir ayını kaybederler.

Kimi kişilerde psikolojik sıkıntılara neden olabilir. Yapılan çalışmalarda deneklerin %60’ı oranında anksiyete ve depresyon gözlemlenmiştir.

En belirgin şikâyetler arasında; bulantı, kusma, koku hassaslığı, baş ağrısı görülür.

migren nedirMigren belirtileri

Baş ağrısı

Kimi zaman zonklayıcı, sıkıştırıcı bir his uyandırır.

⇒ Yaklaşık 10 gün sürebilir ve kimi kişilerde maksimum 3 güne kadar devam edebilir.

⇒ Şakak, ense ve başın tamamında ağrı olabilir.

⇒ Günlük yaşamı sürdürmeyi engelleyebilecek düzeyde şiddetli baş ağrısı görülebilir.

Ruhsal belirtiler

⇒ Öfke yoğun bir şekilde hissedilebilir.

⇒ Aşırı hassasiyet durumu.

⇒ Depresyon ve mutsuzluk hissi.

⇒ Gerginlik, anksiyete ve huzursuzluk.

Genel belirtiler

⇒ Ses, ışık ve kokuya duyarlılık

⇒ Tansiyon düzensizliği ve çarpıntı

⇒ Halsizlik ve yorgunluk

⇒ İshal, kusma ya da bulantı

Nörolojik bulgular

⇒ Geçici felç, güçsüzlük ve uyuşma hissi

⇒ Konuşmada güçlük, baş dönmeleri ve denge kayıpları.

⇒ Etrafa bakarken gözlerinin önünde ışıklı noktalar, iplikler ve skotom görmeleri.

Migreni tetikleyen durumlar

Çevresel faktörler: aydınlık hava, ağır kokan kokular, otobüs yolculuğu, kasvetli havalar.

Uyku: Gereğinden az yada fazla uyku uyumak yada uyku düzensizliği.

Açlık: Beslenme düzensizliği, az gıda tüketimi, öğün atlama.

Hormonal: Bayanların adet dönemleri, doğum kontrol haplarının kullanılması, ertesi gün hapları, hormon düzenleyici ilaçlar, menopoz ilaçları.

Yiyecek ve içecekler: Şarap ve bira benzeri mayalı alkollü içecekler, narenciye, kuruyemiş gıdalar, eski peynir ve katkı içeren şarküteri ürünleri.

Migren tedavisi

İyice dinlenin

Geceleri uykunuzu tam şekilde alın. Uyku düzeninde meydana gelen değişiklikler, değişen çalışma programlarını ve uyku döngülerini tetikleyerek migren kalitesini etkiler. Düzenli bir uyku düzeni oluşturun. Eğer mümkün ise her gün aynı saatte yatıp kalkın.

Bulunduğunuz ortamların çok aydınlık olmamasına dikkat edin. Çok parlak ışıklardan kaçınmaya özen gösterin. Gece yatarken göz bandı kullanmak rahatlatıcı olabilir.

Beslenmenize dikkat edin

Migren ağrılarında kimi zaman kafein almak iyi gelebilir. Migren ağrıları çekerken çok olmayacak şekilde az bir miktar kafein tüketimi migren ağrınızı geçirebilir. Kafein için kahve alabilirsiniz.

Hemen hemen çoğu besin gıdası migren hastalarının büyük bir çoğunluğunun migrenini tetikler. Migren hastaları arasında ki tetikleyici gıda çikolata ve kırmızı şaraptır. Beslenmede genellikle hafif gıdalar tercih edin.

Ayrıca kırmızı biber tüketimi migren hastalarının büyük bir çoğunluğunda oldukça iyi bir sonuç vermektedir. Çoğu ülkelerde kırmızı biber bir ağrı kesici olarak kullanılır ve migren atakları sırasında en etkili gıdalardan biridir. Tabi ki yaptığınız her yemeğe kırmızı biber eklemeyin! Kırmızı biber için eczanelerden acı biber kapsülleri satın alabilirsiniz.

Diğer tedavi yöntemleri

Kimi zaman migren hastaları buz paketlerini kullanılır. Bir koltuk üzerine uzanarak başınızın üzerine buz paketi ya da soğuk herhangi bir şey ile kompres yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken gözlerinizi kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Stresli anlarda derin nefes alarak gevşemeye çalışabilirsiniz. Stresli anlarda derin nefes alarak meditasyon yapmak, baş ağrılarının sıklığını azaltmaya iyi gelebilir.

Işıkları kapatarak banyo almayı deneyin. Bu esnada sadece vücudunuzu rahatlatmaya çalışın. Huzur ile buluşun.

Anlık ağrılarınızı gidermek için acupressure yapın. Akupunktur ile karıştırmayın. Akupunktur iğne ile yapılır. Acupressure ise baskı ile yapılır.

Şakaklarınıza 3 kez parmaklarınızla baskı uygulayın ve 3 kez omuz ve bileğinizin içerisine baskı uygulayın. Genellikle iyi sonuç verir.

Hemen hemen her ülkede migren ağrısı ile başa çıkmaya çalışan kişilerin çoğunluğu nane terapisi
ile rahatlatıcı etkiye ulaşabilmekte. Sizlerde kendinize nane çayı yapabilirsiniz. Nane çayını içerken bir yandan nanenin buharını derin nefesler ile içinize çekin. Bu yol için nane kaynatmak zor görünse dahi hazır satılan poşet nanelerden satın alabilirsiniz.

Tüm verilen yöntemlere rağmen migren ağrılarınızda hafifleme olmuyor ve giderek artış gösteriyor ise mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Geçmiş olması dileğiyle.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: