Köstebek Nedir? Özellikleri Nelerdir?köstebeklerKöstebekler, insectivora (böcekçigiller) takımında yer alan bir canlıdır. Toprak altında kazmış oldukları tünellerde yaşamını sürdürür ve neslini devam ettirirler. Köstebekler memeli grubunda yer alan canlılardır.

Köstebeklerin Fiziksel Özellikleri

Vücutları, silindir şeklinde olup, toprağı kazabilecek biçimde evrimleşmiş olan ön ayaklara sahiptirler. Bu canlıların tırnakları oldukça keskin ve güçlüdür. Her iki ayağında beşer parmak yer alır. Yer altında ve tünellerde yaşamaya oldukça uyumlu bir yapıya sahiptir. Köstebeklerin tüyleri oldukça sık ve yumuşaktır. Genellikle siyah renge sahip olsalar da nadiren beyaz ve gri renkte köstebekler de görülebilmektedir. Köstebeklerin boyaları 15-18 cm civarında değişim göstermekte olup, 2-3 cm lik kuyrukları da bu boyuta dahildir.

Erkek köstebeklerin vücut yapısı, dişilere oranla daha iridir. Vücut ağırlıkları 100-130 gr civarında değişim gösterebilir. Köstebeklerin görme yetisi kör denilebilecek kadar zayıftır. Gözleri ışığa karşı oldukça hassas olan köstebeklerin, gözleri tüylerin arasına gizlenmiş durumdadır ve görmek neredeyse imkansızdır. Görme yetileri zayıf olmasına rağmen ışığı hissedebilir. Koku alma, işitme, dokunma gibi diğer duyu organları ise oldukça keskindir. İsteği doğrultusunda dış kulağını kapatabilir. Bu sayede kulaklarına toprak girmesini engelleyebilir. Toplamda 44 adet dişi olan köstebek hayvanının dişleri oldukça keskindir. Birden fazla köstebek cinsi mevcuttur ve cinslerine göre ortalama ömürleri 4 ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Köstebeklerin Yaşam Alanları

Köstebekler çoğunlukla Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya kıtalarında yaşayan ancak, buralarda yaşamakta olan farklı türleri mevcuttur. Asya ve Avrupa’da bulunan köstebekler, doğum esnalarında 3 ve 7 yavru köstebek dünyaya getirebilirler.

Altın köstebek adına sahip köstebekler, Afrika kıtasında yer alır. Tepeli köstebekler, soreks köstebekleri ve su köstebekleri çoğunlukla Batı Amerika’da görülür. Ancak diğer yerde de görülebiliyor.

Köstebekler, toprak altında kendi açtıkları oyuk/tünel içerisinde yaşar ve bu tünellerin içerisinde beslenir. Genellikle besin olarak solucan ve böcekleri yerler. Bitki köklerine zarar veren böcek türlerini yerler. Çoğu tarım ile uğraşan kişiler, mahsullere zarar verenin köstebekler olduğuna inanırlar. Halbuki köstebekler, bitkilere zarar veren canlıların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Tünelleri genellikle oldukça uzun olur ve tünellerinde saatte dört kilometre hızla ilerleyebilirler. Çok iştahlı olarak adlandırılan bu canlılar her saat başı kendi ağırlıkları kadar beslenir. Eğer 12 saat içerisinde yiyebilecekleri bir besin bulamasalar ölürler. Köstebek besleyen kişiler, günde ortalama 60 adet solucan ile beslerler.

Köstebeklerin Yaşantısı

Çoğunlukla yuva olarak yumuşak topraklı yerleri seçerler. Sert dişli bu hayvanlar bir saat içinde yaklaşık 12 metrelik tünel açabilmekte. Açtıkları tüneller yaygın olarak 100 metreyi geçmemektedir. Toprak altında yaşayan bu canlılar, besin ihtiyaçlarını
gideremez ise akşam saatlerinde toprak yüzeyine çıkabilirler.

Aynı zamanda köstebekler çok iyi bir yüzücüdür ve kendilerini tehlike altında hissettiklerinde derilerine yapışkanlı ve pis kokulu bir madde salgılarlar. Çoğu canlı bu pis kokuyu alır ve köstebeği bırakarak uzaklaşır.

Yeni doğmuş köstebeklerin tüylenmesi 15 günde tamamlanır. İlkbahar mevsimi onlar için çiftleşme dönemidir ve yalnızlığı seven canlı türüdür. Doğumlarından iki ay sonra yuvalarını terk ederek kendi yuvalarını kurarlar.

Toprak altında kendi bulundukları alanı olabildiğince yüksek ve geniş yaparlar. Bu onlar için bir tür önlemdir. Sel basma gibi durumlarında bu sayede kendini korumuş olur. Odanın zeminlerini halı misali yapraklar ile donatır tavana ise çeşitli delikler açarak ile hava almasını sağlar. Çoğu kişi köstebekleri kör fareler ile karıştırırlar. Fareler ile aralarında ki en belirgin fark köstebekler toprağı dişleri ile keser, kör fareler ise ayakları ile toprağı eşeleyerek kazar.

Köstebek Türleri

Köstebekler 3 ana gruba ayrılır ve bu türler, alt familyadır.

Talpinae: Eskidünya köstebekgiller

⇒ Uropsilinea: Asya sivri köstebek türü.

⇒ Scalopiane: Yenidünya köstebek türü.

Köstebeklerin Zararları

Köstebekler, topraklara açtıkları tüneller ile toprağın havalanmasını sağlar. Aynı şekilde zararlı böcekleri ortadan kaldırarak insanların yaşam alanlarını kolaylaştırır.
Çoğu kişi, köstebekleri kör fare ile karşılaştırdığı için, köstebeklerin mahsul köklerini yediklerini düşünürler. Çimlenme yapılan yerlerde köstebekler yüzeyde kabartı oluşumlarına sebep oldukları için, insanların bir kısmı köstebekleri öldürmeye çalışır.

Köstebek nasıl bir hayvandır sorunuza ek olarak verdiğimiz bilgiler ile köstebekler hakkında daha detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yorum alanından tüm merak ettiklerinizi yazabilirsiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: