Köpekler Neden İnsanları Yalar?Bu olayı çok sık gözlemleriz ancak çok az kişi “Köpekler neden insanları yalar” sorusunu sorar. Sizde bizim gibi onlardan birisiyseniz hep beraber nedenini öğrenelim 🙂

köpekler neden insanlari neden yalar

Köpekler Neden İnsanları Yalar?

Çoğumuz köpekler insanları neden yalar diye merak etmişizdir. Özellikle sahiplerini bu şekilde karşılamaktan vazgeçmeyecek gibiler. Eğer siz de köpeğinizin ıslak sevgi gösterilerine maruz kalıyorsanız buyurun yazımıza.

Köpeklerin sevindiklerinde kuyruk sallaması gibi yalaması da içgüdüsel bir davranış örneğidir. Siz köpeğinizin bu hareketinden şikayetçi olmasanız da bazen misafirlerinizin hoşuna gitmeyebilir. Kimileri köpeklerin insanları yalamasının bir sevgi gösterisi olduğunu düşünür. Kimileri de bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Bu sevimli köpekler neden insanları yalarlar? İşte bu yazımızda size köpeklerin neden yaladıklarından bahsedeceğiz ve okuyunca şaşıracaksınız.

Köpeklerin İnsanları Yalamasının Sebebi

Köpeklerin sıkça yüzünüzü ve kulaklarınızı yalama sebebi aslında sizleri temizleme isteğidir. Evet, bu doğru! Köpeğiniz kendisini de sık sık temizlemek için yalamaktadır. Bu temizleme içgüdüsünü size karşı da kullanırlar. Köpeklerin insanları yalamasının sebebi, korumaktan sonraki en mühim görevinin bu olduğunu düşünmeleridir.

Köpeklerin insanları yalamasının nedenlerinden biri de, yavruyken öğrenmiş oldukları bir davranış şekli olmasıdır. Anne olan köpekler, yavruları yeni doğduğu zaman üzerlerinde kalan plasenta artıklarını temizlemek için yalarlar. Bu yalama davranışı sadece yavruların temizlik ihtiyacını gidermek için değil, ayrıca şefkat göstermek amaçlıdır. Bu sayede köpeğin yavrusunu yalamasıyla anne-yavru arasındaki bağı güçlenmektedir. Anne köpeğin yalamasıyla yavruların kan dolaşımı hızlanır ve sindirim sistemleri rahatlar. Yalama davranışı aynı zamanda annelik içgüdüsünü uyarır. Bu nedenden ötürü belki de köpekler insanları yalar, bu sayede sevgilerini dile getirmiş olur.

Yavru köpekler, annelerinin yüzünü yalayarak annenin ağzında çiğnediği besini istediklerini belli etmiş olurlar. Çiğnenmiş bu besinler onlar için iyi bir alternatiftir. Belki de bu sebeple köpekler yüzünüzü yalıyordur. Ne dersiniz ?

Köpeğiniz içgüdüsel olarak üzgün olduğunuzu hissettiğinde sizi gülümsetmek ve rahatlatmak için yüzünüzü yalayabilir. Hatta bunu bazen ortada bir şey yokken de yapabilir. Bu yalama eylemi sonucunda genellikle gıdıklanıp gülerek tepki verirsiniz. Onların da istediği böyle olması zaten. Köpekler gerçekten çok duyarlı hayvanlar öyle değil mi?

Yetişkin köpekler farklı pek çok sebeple sahiplerini yalayabilir. Bilindiği gibi köpekler grup halinde yaşar, sürü hayvanıdır. Bu sürüde diğerlerinden daha dominant karaktere sahip olan alfa erkeği saygı gösterilmesini istemektedir. Bu sebeple sürüde yer alan diğer köpekler onu yalayarak saygılarını ifade etmiş olurlar. Buradan yola çıkarak aynı şeyi evcil köpeklerden beklemek olasıdır. Köpeğiniz sizi alfa erkeği olarak nitelendirebilir ve bu sebeple sizi yalamak isteyebilir. Bu şekilde size itaat ettiğini işaret eder. Bunun yanı sıra köpekler sizi yaladıklarında, sizin hakkınızda bilgi sahibi olur. Yani şöyle ki insanların derisinde ter bezleri bulunur ve bu sayede deriden su, tuz ve pek çok artık madde atılır. Bunlara ek olarak köpekler derimizden bazı kimyasal sinyaller alabilir. Bu sinyallere göre sizin duygu halinizi anlayabilirler.

Köpekler kendilerini de zaman zaman temizlemek vb. sebepler için yalamaktadır. Fakat köpeğiniz kendisini çok sık yalıyorsa herhangi bir sağlık sorunu veya anksiyete belirtisi olabilir. Aile üyelerinden biri evden ayrıldıysa evde köpeğiniz uzun saatler evde yalnız kalıyorsa yalnızlık anksiyetesi yaşıyor olabilir.

Köpeğinizin kendisini çok sık yalama davranışının başka bir sebebi de rutininin bozulmuş olması olabilir. Ayrıca yaralanma veya derisinde herhangi bir rahatsızlık sebebiyle de kendisini sürekli yalıyor olabilir. Eğer köpeğiniz endişeliyse bu da sürekli kendisini yalamasına hatta sizi ve etrafındaki objeleri yalamasına sebep olabilir. Kendisini yalamasına sebep olan bir fiziksel rahatsızlık ise veterinere götürüp ilaçlarını almalısınız. Eğer köpeğiniz ayrılık kaygısı taşıyorsa daha fazla ilgi ve sevgi göstererek kaygısını giderebilirsiniz. Köpeğinizde anksiyete varsa bunu veterinere danışmanızda ve
uygun tedaviyi uygulamanız da fayda var. Unutmayın ki onların da psikolojileri bozulabiliyor. Hatta depresyon yaşayabiliyorlar.

Bazı insanlar köpeklerin yalamasından rahatsız olmasa da kimileri bu durumdan hoşlanmazlar. Eğer köpeğinizi yalama davranışından vazgeçirmek istiyorsanız, ona bu davranışından hoşnut olmadığınızı ifade edebilirsiniz. Yalama davranışı gösterdiğinde onu “hayır” gibi ifadelerle uzaklaştırmanız sonucunda bu davranışından zamanla uzaklaşabilir. Sizi memnun etmek isteyen dostunuz bu davranıştan vazgeçecektir. Bazı köpek sahipleri, köpeklerinin nefes kokusundan rahatsız oldukları için de yalamasını istemeyebilir. Eğer köpeğinizde kötü nefes kokusu varsa; dişlerinde plak oluşumu veya diş çürümesi oluşmuş olabilir. Köpeğinizin diş bakımını ihmal etmemelisiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: