Kaplıcanın Faydaları Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?Kaplıcaların pek çok rahatsızlığa iyi gelmekte olduğu artık bilinen bir gerçektir. Türkiye ise fay hatlarına orantılı olarak kaplıcalar bakımından zengin bir ülkedir. Bu yazımızda sizlere kaplıcaların faydalarından bahsedeceğiz.

Kaplıcaların Faydaları

Kaplıcalar, Romatizmal Ağrılara İyi Gelmektedir;

İnsanların günlük yaşantısını etkileyen romatizma ağrılarına kaplıcalar mümkün olduğunca fayda sağlamaktadır. Bel ağrısına, doku rahatsızlığına, eklemlerde oluşan ağrılara kaplıca suyu oldukça etkilidir.

Ortopedik Rahatsızlıklarda Etkilidir;

Kaplıca suları, ortopedik rahatsızlıklar nedeniyle geçirilen ameliyatlar sonrası meydana gelen ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Bunun yanında eklemlerde meydana gelen kasılma ve kas sertliğine fayda sağlar.

Nörolojik Hastalıklara Karşı Etkilidir;

Kaplıca suları, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bazı nörolojik rahatsızlıkların giderilmesinde destekleyici olarak kaplıcalar tercih edilebilir.

Solunum Yolları Rahatsızlıklarında Kaplıca Suları Etkilidir;

Astım, bronşit vb. üst solunum yollarırahatsızlıklarında destekleyici tedavi sağlamaktadır.

Ciltte Meydana Gelen Hastalıklarda Etkilidir;

Ciltte meydana gelen pek çok rahatsızlığa kaplıca suları iyi gelmektedir. Egzama, akne ve sivilce, sedef gibi deri hastalıklarında kaplıcalar sıkça tercih edilmektedir.

Kalp- Damar Sistemine İyi Gelmektedir;

Kaplıcanın faydaları Dolaşım bozukluğuna, buna bağlı olarak varislere, kalp yetmezliği yaşayan kişilere kaplıca suları fayda sağlamaktadır.

İdrar ve Böbrek Yolları Rahatsızlıklarında Etkilidir;

Sistit, böbrekteki taş ve kumlara ve fonksiyonel yetmezliği olanlara doktorlar kaplıcaları önermektedir. Siz de bu konuda doktorunuza danışabilirsiniz.

Tüm bu anlatılanların haricinde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, diyabet hastalarına ve karaciğerdeki rahatsızlıklara termal sular ve çamur banyoları fayda sağlamaktadır.

Kaplıca Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kaplıca tedavisine başvurmadan önce doktorunuza danışmalı ve uzman doktor gözetiminde gerçekleştirmelisiniz.

Girdiğiniz kaplıca sularının ısısı 36-42 derece civarında olmalıdır.

Günde en fazla 2 defa yapılmak üzere, haftalık 3-6 seans yapılmalıdır.

Girilen kaplıca suyunda yüzülmemeli mümkün mertebe dik ve sabit durulmalıdır.

Su içinde egzersiz yapmak gerekiyorsa girilen termal suyun sıcaklığı 34 dereceyi aşmamalıdır.

Kaplıca sonrası iyice kurulanıp, sıcaklığı 25 dereceyi geçmeyen bir odada dinlenilmeli, gerekirse masaj uygulaması yapılmalıdır.

Gün içinde yapılacak ilk kaplıca banyosu aç karna yapılmalı ve maksimum yarım saat olmalıdır.

Gün içinde yapılacak ikinci kaplıca banyosu ise akşam yemeğinden önce olmalı ve 30-45 dk civarı yapılmalı bu süre
aşılmamalıdır.

Kaplıca tedavisi uygulanacak kişide tansiyon rahatsızlığı varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Bu çok önemli bir husustur.

Kaplıca sularının bilindik bir zararı olmasa da içilmemelidir. Termal sularda yüksek oranda bulunan kükürt miktarının içilmesi,
mide bulantısı ve kusmayla sonuçlanır.

Ülkemiz kaplıca suları bakımından oldukça zengindir. Dört mevsim yararlanabileceğiniz kaplıca sularından, doktorların belirtmesi üzerine özellikle mayıs ve eylül ayları arasında yararlanmakta fayda vardır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: