İskelet Nedir? İskeletin Görevleri Nelerdir?İskelet Nedir? İskeletin Görevleri Nelerdir?

İskelet

İskelet Nedir? Gözünüzün önüne bir şemsiye getirin. Telleri olmasaydı, bezi gergin durabilir, bizi yağmurdan koruyabilir miydi?

Beton evlerin yapılışını görmüşsünüzdür. Önce temel atılır, sonra birtakım demir çubuklar birleştirilerek bir çatı dikilir. O çatının üstüne de beton dökülür. Çatı olmasaydı, dökülen beton yerinde durabilir miydi?

İnsan vücudunun da bir çatısı vardır. Sadece insanların değil, öteki memeli hayvanların, kuşların, sürüngenlerin, kurbağagillerin, balıkların da vücutlarında bulunan bu çatıya iskelet denir.

İskeletin Görevleri Nelerdir?

İskeletin belli başlı iki görevi vardır:

  1. Vücudu dik tutmak. Bir binanın çatısı, O binanın nasıl ayakta durmasını sağlıyorsa, iskelet de insan vücudunun dik durmasını sağlar. Vücudumuza biçim veren de iskeletimizdir.
  2. İç organları korumak. Vücudumuzdaki organlardan bazıları içimizde yer alır. İskelet, bu organları sarar, çarpmalardan, zedelenmelerden korur.

İskelet Nelerden Meydana Gelmiştir?

İskelet, vücudumuzdaki irili ufaklı 212 kemikten meydana gelmiştir. Kemikler yassı, uzun ve kısa olmak üzere üçe ayrılır. Kireçli ve tuzlu maddelerden yapılmıştır. İçleri boştur. Bu boşlukta ilik adını verdiğimiz öz bulunur.

Kemikler üçe ayrılır:

  1. Baş kemikleri. 8 kafatası, 14 yüz, 6 kulak kemiği olmak üzere 28 tanedir. Kafatası kemikleri yassıdır. Birbirlerine sımsıkı kenetlenmişlerdir. Çok serttirler. İnsan vücudunun en önemli organı olan beyni korurlar.
  2. Gövde kemikleri. 33 omurga, 1 göğüs tahtası, 24 kaburga, 2 köprücük kemiği olmak üzere 60 tanedir. En önemlileri omurgadır. Öteki kemikler omurgaya bağlıdırlar. Kaburga kemiklerinin meydana getirdiği göğüs boşluğunun içinde kalp ve akciğerler bulunur.
  3. Kol ve bacak kemikleri. 62 kol ve 62 bacak kemiği olmak üzere 124 tanedir. Bunların boyları çeşitlidir.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: