İsilik Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?İsilik Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

İsilik Nedir? Belirtisi ve Tedavisi Nelerdir?

Genellikle yaz aylarında havaların ısınmasıyla kendini gösteren isilik, vücuttaki ter kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda küçük kabarcıklara sebep olan bu vaka, gözeneklerin tıkanmasıyla oluşan bir tür deri döküntülerinden biridir. Genellikle çocuklarda görülen bu hastalık, iki çeşittir. Bunlardan biri; su toplayan kırmızı bir görüntü ile görülür. Diğer bir çeşit ise, küçük baloncuklar şeklinde karşımıza çıkar. Bu hastalığın her iki türü de yüksek kaşıntılara sebep olur. Yeni doğan bebeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Açık tenli ve sarışın bebekler, isilik hastalığında riskli grupta yer alırlar.

İsilik Nerelerde Oluşur

İsilik; göbek ve göğüs bölgelerinde, kollarda ve iç çamaşırın lastiklerinin temas ettiği bölgelerde oluşmaktadır. Alın, burun, göz kapağı, diz kapağının arkası gibi bölgelerde daha yoğun oluşmaktadır. Bebeklerde özellikle popo bölgesinde çok yoğun oluşmaktadır. Birkaç güne kaybolur, fakat tekrarlama riski yüksektir.

İsilik Neden Oluşur

Vücudumuzdaki terin dışarı atılması için ter gözenekleri bulunur. Bu gözeneklerin tıkanması sonucu ter dışarı atılamaz ve derinin altında kalır. Bu durumda isilik hastalığına davetiye çıkarır. Bebeklerde kullanılan nemlendiricilerin fazla kullanımı, bebeklere yazın kalın ve sıkı kıyafetler giydirmek, sabun ve şampuan gibi kalıntılarda bu hastalığı neden olabilmektedir. Bebeklerde kullanılan kalitesiz bez kullanımı, çocuğun altına geç değiştirmekte isiliğin sebepleri arasında yer alır.

İsiliğin Tedavisi

İsilik kendiliğinden geçen bir hastalıktır. Bu hastalık için herhangi bir tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Vücutta yanma görülürse serinletici kremler kullanılabilir. Tabi bunları doktor kontrolünde kullanmak gerekir. Bebeğin aşılarının tam olması ciddi bir öneme sahiptir. En doğal tedavi yöntemi ise deniz suyu kullanımıdır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: