Işığın Soğurulması Nedir Konu AnlatımıIşığın Soğurulması Nedir Konu Anlatımı

Çevremizde bulunan her türlü cismin görülebiliyor olması, yansıyan ışık ışınlarının gözlerimize ulaşmasıyla mümkün olur. Işık doğrusal hareketler sonucunda yayılırlar. Işığın kaynağından harekete geçen ışınlar, bulundukları ortam içerisinde doğru halinde yayılabilmektedirler.

Kısaca; Işığın ulaştığı cisim üzerinde yayılmayarak o cisim üzerinde tutulması olayına ışığın soğurulması adı verilir. Işık ışınlarının ulaştıkları noktada bulunan maddelerin durumlarına göre ışık yansıyabilir yada soğrulabilir.

Işık bir enerji türü olarak kabul edilir ve ulaştığı maddeler üzerinde bir takım değişikliklere neden olur. Bu değişikliklerden bir tanesi de maddelerin sıcaklıklarının çoğalmasıdır. Maddelerin ışığın etkisiyle beraber ısılarının artması, maddelerin rengine bağlıdır ve maddeler ne kadar koyu renk tonlarında olursa ışık soğurur ve ısısı artmaya başlar.

Koyu renklere sahip cisimler, açık renk tonlarındaki maddelere göre ışığı daha fazla soğurur ve daha fazla ısınırlar. Ancak ışık soğurma olayının geçerli olabilmesi için koyu renkteki maddelerin mat bir yüzeye yani parlak olmayan bir yüzeye sahip olması gerekir. Parlak olan maddeler ışığı yansıttıklarından dolayı ışığın soğurulması olayı gerçekleşmez.

Aşağıda bulunan hareketli resmi incelediğimizde limon sarı renkteyken, limonun üzerinde bulunan parlak yüzeye vuran kırmızı ve yeşil renkteki ışık limonun sağ tarafından yansımakta.

ışığın soğurulması olayı

Limon kırmızı renkte olduğunda ise yani rengi koyulaştığında parlak yüzeye vuran kırmızı ışık tekrardan yansıma gösterir. Ancak limon siyah yani rengi tamamen koyulaştığında ve mat yüzey kalmadığında, siyah renkli limona vuran mavi ışık limon üzerinde soğurur. Herhangi bir yansıma göstermez ve ısısı sürekli olarak artış gösterir.

Güneşin yaymış olduğu ışınları doğrudan alan her türlü cisimlerin de sıcaklıklarında artış meydana gelir. Işık yoluyla cisimlerin ısılarının artması, ışığın bir tür enerji şekli olduğunu gösterir. Örneğin genellikle evlerin çatılarında görmüş olduğumuz güneş enerjilerinde koyu renk kullanılır ve ışığın soğuşmasıyla beraber ısıları artış gösterir ve bizlere sıcak su sağlar.

Basit bir örnek daha vermek gerekirse; çoğu hesap makinalarının üst kısmında koyu renkli bir alan bulunur ve bu alan aracılığı ile ışığı soğurur ve elde ettiği ısı sonucunda elektrik enerjisine dönüşerek hesap makinesini şarj eder.

Işık ve renk

Beyaz bir ışığın bir ışık prizmasından geçmesi sonucunda oluşan renkli ışığa ışık tayfı adı verilir. Yan taraftaki resimde görüldüğü gibi sol taraftan prizmaya ulaşan ışık sonucunda farklı renklerde ışık elde edilir.

Güneşin yaymış olduğu ışık beyaz ışık olarak ifade edilir. Lakin gerçekte pek çok
sayıda rengin birleşiminden meydana gelir. Newton yapmış olduğu bir çalışmada renk
çarkı düzeneği hazırlamıştır ve hazırlamış olduğu bu renk çarkı düzeneğini kullanarak gökkuşağındaki renkleri eşit açılarla halka içerisine yerleştirerek çarkı çevirmiştir. Çark döndükten sonra içerisinde bulunan renkler tek renkmiş görünmüştür ve beyaza oldukça yakın bir oluşmuştur. Gerçekte de beyaz rengi diğer tüm renklerin birleşmesi sonucu oluşur. Ancak siyah bir renk olarak kabul edilmez.

gökyüzü neden mavi

Yukarıdaki resmi incelediğimizde; güneşten gelen beyaz ışık, atmosferde bulunan su molekülleri sayesinde renklerin saçılmasıyla mavi gökyüzüne yol açar. Gökyüzünün mavi olmasının sebebi de budur.One Response
  1. 8 Nisan 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: