İlaç Türleri ve Temel ÖzellikleriTıbbi ilaçlar çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Sınıflamanın bir türünde, ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar olarak bölünebilir. Reçeteyle satılan ilaçlar, eczanede satın alınabilmeleri için önce bir doktor reçetesini gerektirir. Reçetesiz satılan ilaçlar, yasal olarak satın alınmadan önce hekimin reçetesini gerektirmez.

Bu ayrım, onları sadece tıbbi tavsiyelerle tüketmenin ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir. Reçete ve reçetesiz ilaçlar arasındaki fiili ayrım yasalar tarafından yönetilir.

Anatomik Terapötik Kimyasal Sınıflandırma Sistemi (ATC), ilaç için daha ayrıntılı ve yaygın olarak kullanılan bir sınıflandırma sistemidir. ATC, etki gösterdikleri organ veya biyolojik sisteme, ayrıca terapötik, farmakolojik ve kimyasal özelliklerine göre 5 seviyenin altında tüm ilaçları sınıflandırır.

İlaçlar yan etkilere sahip olabilir ve yaşlarına, altta yatan tıbbi durumlara (varsa) ve tıbbi öyküye bağlı olarak, ‘doğru’ dozaj kişiden kişiye değişebilir. Aynı konuda bir tıp doktoruna danışmak en iyisidir.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: