İdrardaki Protein Nasıl Azaltılır?İdrardaki protein seviyesi kimi zaman az kimi zaman fazla olabilir. İdrardaki protein seviyesini nasıl azaltılabileceğini öğrenmeniz adına hazırladığımız sağlık yazısıyla…

İdrardaki Protein Nasıl Azaltılır?

İdrarda bulunan protein, öncelikli olarak böbreklerde bir rahatsızlık olduğunun göstergesidir. Bu sebeple altta yatan böbrek rahatsızlığının tedavi edilmesi idrarda bulunan protein oranının azalmasını sağlayacaktır. Sizlere bu yazımızda bu rahatsızlığın belirtileri, rahatsızlığa sebep olan etkenler ve tedavi şekilleri hakkında paylaşımda bulunacağız.

Böbrekler insan vücuduna gerekli olan besinlerin ve maddelerin vücutta korunmasını sağlayan hayati fonksiyonları gerçekleştiren organlardır. Bunun yanında böbrekler, idrar ve atık maddeleri süzme görevini yerine getirir. Böbrekler gün içinde 120 – 150 lt kan süzerek vücuttan 1-2 lt idrar atılmasını sağlar.

Proteinüri sözcüğü idrarda aşırı miktarda protein maddesinin bulunduğunu ifade eder. Olması gereken, böbreklerin kanı süzerken proteini vücutta tutmasıdır. Çünkü proteinler vücudun yaşamını sağlıklı bir şekilde geçirmesi için gerekli maddelerdir. Proteinler iri yapısı sebebiyle glomerüllerden (kanı süzüp idrar elde etmek için gereken tübüler bir yapıdır) geçemez. Eğer glomerül yapısı zarar görürse, protein maddeleri idrara karışabilir. Bu nedenle de proteinüriye sebebiyet verebilir. İdrarda proteine rastlanması, böbrek fonksiyonlarında bir sıkıntı olduğunun, böbrek enfeksiyon ya da hastalığının bulunduğuna dair genel bir işarettir. Bu yüzden eğer proteinürinin tedavisinde izlenecek yol altta yatan böbrek rahatsızlıklarını gidermeye yönelik tedavi izlemektir.

Proteinüriye Sebep Olan Etkenler

Polikistik Böbrek Hastalığı: Kalıtsal bir özellik taşıyan, böbreklerde içi sıvı dolu kistler meydana gelmesiyle karakterize olan bir hastalıktır. Polikistik böbrek hastalığı, kişi de hipertansiyon (yüksek tansiyon) oluşma riskini de arttıran bir rahatsızlıktır. Aynı zaman da böbrek yetmezliğine sebebiyet vererek, kişinin proteinüriye karşı duyarlı duruma gelmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra, idrar yolları enfeksiyonu ve böbreklerde enfeksiyon oluşması da bu duruma neden olabilir.Diyabet: Diyabet çoğunluğun da bildiği üzere, kandaki şeker oranının yüksek olmasıyla karakterize bir rahatsızlıktır. Kan şekerinin seviyesinin devamlı yüksek seyretmesi, böbreklerin filtre sistemini strese sokabilir. Böbreklerin filtre sistemi zarar gördüğü vakit, böbrekler süzme görevini sorunsuzca gerçekleştiremeyebilir. Bu sebeple de protein molekülleri, hasar görmüş glomerüllerden idrara geçebilir.

Protein Kaçağının Sebepleri

Yüksek kan basıncı ya da hipertansiyon böbrek yetmezliğine sebep olan yaygın etkenlerden biridir. Kan basıncı yüksek olduğunda böbrek damarlarını gererek zarar verebilir. Bu da böbreğin fonksiyonlarını olumsuz bir şekilde etkiler. İdrarda bulunan protein seviyesinin bazen geçici bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Yoğun soğuk ya da sıcağa maruz kalma, gebelik, aşırı stres gibi etkenler de geçici proteinüriye sebep olabilir.

Proteinüri Tanısı ve Tedavisi

Ödem ve köpüklü idrar yapmak proteinürinin belirgin göstergelerindendir. Eğer böyle bir durum gözlemlediyseniz mutlaka doktora danışınız. İdrardaki protein varlığı, idrar dipstik testi sayesinde belirlenebilir. Bir başka test olan, idrar albümin/ kreatinin oranı testiyle ise idrarda bulunan albümin miktarı ölçülür. Albümin kanda bulunan temel protein çeşitlerinden biridir. Normal durumda albümin kanda 30mg/g’ dan daha az bulunmaktadır. Normal durumda albümin kanda, 30mg/g’ dan daha az bulunmaktadır. Bazen de bu testlere ek olarak, glomerüler filtrasyon hızı testi ya da 24 saatlik idrar toplama testi yapılarak, böbrek fonksiyonları değerlendirilir.

İdrarda fazla protein bulunmasının altta yatan sebebi bu testlerle belirlendikten sonra, en uygun tedavi doktorunuz tarafından belirlenir. Eğer böbrek enfeksiyonu sorunundan kaynaklanıyorsa, ilaçlarla bunu tedavi etmek mümkündür. Hipertansiyon ve diyabet rahatsızlıkları da böbrek hastalıklarının temelinde yatan etkenler olabileceği için kan basıncı v kan şekeri düzeyleri takip edilmeli, gereken diyet ve ilaç programı uygulanmalıdır. Diyabet hastalarının diyeti yeniden düzenlenip, düzenli egzersiz yapmaları önerilebilir. Yüksek tansiyon hastaları ise işe tuzu azaltmakla başlayıp, doktorunun kan basıncını azaltması için verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmalıdır. Böbreklerin, fonksiyonlarını düzgünce yerine getirip getirmediğini öğrenmek adına düzenli olarak kandaki albümin seviyesini ölçtürmek önemlidir. Proteinüriye sebep olan rahatsızlık tedavi edildikten sonra, idrardaki protein miktarı normal seviyeye gelecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.