Hava Yer Kaplar mı?Hava yer kaplar mıHavanın renksiz ve kokusuz olduğunu biliyoruz. Bu renksiz ve kokusuz gaz, boşlukta bir yer kaplar mı?

Bir balon alıp üfleyin. Siz üfledikçe, balonun içine hava dolmaya başlayacaktır. Hava doldukça da balon şişecek, bir biçim alacaktır. Havanın yer kapladığını bu küçük deneyden anlayabiliriz. Hava yer kaplamasaydı balon da şişmezdi.

Mendilinizi ıslatmadan suya sokabilir misiniz?

Hemen ( hayır ) diye karşılık vermeyin; çünkü sokabilirsiniz.

Nasıl mı?

Bir kovayı suyla doldurun. Sonra elinize büyükçe boş bir bardak alıp mendilinizi o bardağın dibine buruşturarak yerleştirin. Sonra bardağı ters çevirip kovaya sokun. Bir süre sonra bardağı çektiğinizde mendilin ıslanmadığını göreceksiniz.

Hava, boşlukta bir yer kapladığı için bardağın içini doldurmuştur. Bardak, ters çevrilip kovaya batırılınca, kovadaki suyu itmiş, bardağın içine su girmesine engel olmuştur. Hava boşlukta bir yer kaplamasaydı, bardağın içi suyla dolar, mendiliniz ıslanırdı.

Boşlukta kapladığı bu yere havanın hacmi denir. Havanın hacmi olmasaydı, futbol ya da voleybol oynamadan önce şişirdiğiniz top gergin olmazdı.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: