Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?hatmi-cicegi-nedir-faydalari-nelerdir-nasil-kullanilir

Ülkemizde çok geniş bir alanda yetişen ve güzel bir görünüme sahip olan hatmi çiçeği, Ağustos ayında açar. Kumlu, tuzlu ve orta nemli topraklarda yetişir. Bu özelliklerinden dolayı daha çok Akdeniz bölgesinde yetişir. Kötü ve değişik hava şartlarına dayanıklı bu bitkinin gövdesi dik ve tüylüdür. Hatmi çiçeğinin kökü 50 cm civarında iken boyu 150 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Kök, çiçek ve yapraklarıyla tam bir şifa deposudur. Yapısında yağ, sakaroz, galaktoz, aspargan, nişasta ve pektin bulunmaktadır.

Özellikle de soğuk kış aylarında kendini gösteren kuru öksürüğü kolayca giderecek özelliğe sahip olan hatmi çiçeğinin görülmüş bir zararı yoktur.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeği idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve barsaklardaki sıkışmış gazın atılmasını sağlar. Bağırsak, mide, ağız ve boğaz ülserlerinde kullanılır.

Yumuşatıcı ve söktürücü etkisiyle kuru öksürüğe ve soğuk algınlığına çok iyi gelir. Öksürük sonucu oluşan solunum yolu rahatsızlıklarında yumuşatıcı etkisiyle boğazı rahatlatır.

Diş sağlığı konusunda tam bir şifa kaynağıdır. Diş iltihaplarına ve diş eti çekilmelerine çok iyi gelir. Kaynatılmış hatmi çiçeği suyu ile gargara yapıldığı zaman ağrılarda azalma ve rahatlama olduğu kısa bir sürede görülebilir.

Erkeklerde meniyi artırıcı etkisi vardır. Kökleri kullanıldığı zaman, söktürücü etkisi sayesinde böbrek iltihaplarını ve vücuttaki iltihapları vücuttan atar. Özellikle sinüzit, prostat, mide ve barsak iltihaplarında etkilidir.

Saçlarda kullanıldığında, saça canlılık ve parlaklık verir. sivilce, akne ve yaralarda onarıcı özelliğe sahiptir.

 

Hatmi Çiçeğinin Hazırlanışı

Hatmi çiçeğini hazır olarak alabilir veya kendiniz kurutabilirsiniz. İçeceğiniz fincana bir tutam hatmi çiçeği atıp sıcak su ilave edin ve varsa bir kapakla kapatıp, 3-5 dakika demlemesini bekleyin. Hazırladığınız bu çay ile yüzünüzü yıkarsanız cildinizi nemlendirir ve güneş lekelerini temizler.

Hatmi çiçeği çayı 7 yaş ve üzeri çocuklar tarafından içilebilir. Hatmi çiçeği çayının etki göstermesi için; özellikle de solunum yolu gibi enfeksiyonlar için kullanıyorsanız çayın içilmesinden sonra, en az yarım saat asitli içecekler ve sigara içmemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.