Hamilelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalı?Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte değişen hormonlar, vücutta bazı değişikliklere yol açar. Örneğin terleme oranı artar. Hamilelik döneminde yapılacak olan vücut bakımı sağlıklı bir gebelik geçirmenizi sağlar. Doğum sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilmeniz açısından önemlidir.

Hamilelikte Banyo

Hamilelik döneminde günlük duş alma ihtiyacı artacaktır. Duşta su sıcaklığının çok fazla olmamasına özen gösterin. Suyun 37- 38 derece olması idealdir. Duş süresi kısa tutulmalı, 10- 15 dk idealdir. Duşta fazla durmak kanama riskini arttırır. Duş yapılacağı zaman banyo kapısını kesinlikle kilitlemeyin. Duş alacağınız sürede evde birinin bulunmasına özen gösterin. Eğer küvete su doldurup banyo yapacaksanız küvete çok dikkatli girmelisiniz. Kaymamak için gerekli önlemleri almalısınız. Ayrıca yavaş hareketlerle kalkmalısınız çünkü hamilelikte sık sık tansiyonunuzun düşme olasılığı mevcuttur.

Hamilelikte Meme Bakımı

Hamilelikte göğüslerde şişme meydana gelir. Bu yüzden hamilelik döneminde göğüs bakımı oldukça önemlidir. Şişen göğüsler çatlama eğilimi gösterecektir. Hamilelik süresince göğüslere duş sonrası çatlak önleyici krem ve yağlar kullanılmalıdır. Ayrıca duş sırasında göğüslere uygulanan soğuk su sarkmalarını önleyecektir.
Ayrıca göğüsleri iyi destekleyen sutyen kullanımı büyümeyle meydana gelebilecek ağrıları engeller. Hamileliğin ilerleyen döneminde memeden kolostrum adı verilen sarımsı renkte süt akıntısı olacaktır. Bu akıntılar için göğüs pedleri kullanabilir, akıntı meydana geldikçe nemli bir bez veya pamukla temizlemelisiniz.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelik döneminde hormonların değişmesi ciltte de bazı değişikliklere neden olmaktadır. Bu dönemde cilt bakımı biraz daha özen ister. Ciltte kuruluk veya sivilcelenme, cilt lekelerinin oluşması gibi sorunlar görülebilmektedir. Ayrıca hiperpigmentasyon görülebilir. Dolayısıyla cilt rengi koyulaşabilir. Bu sorunların bir bölümü hamilelik sonunda düzelme gösterecektir. Ancak oluşabilecek kalıcı lekeler için daha sonra kullanacağınız krem veya ilaçlarla bu sorundan kurtulabilirsiniz. Cilt günlük temizlenmeli ve rutin bakımları mutlaka yapılmalıdır.

Hamilelik Döneminde Göbek ve Kalça Bakımı

Doğum sonrası görülebilecek çatlakları önlemek amacıyla göbek ve kalça bölgesine duş
sonraları çatlak önleyici krem veya bakım yağları uygulanmalıdır.

Hamilelikte Vajinal Hijyen

Hamilelik sürecinde meydana gelen vajinal akıntılar fazlalaşabilir ve enfeksiyona yatkınlık artar. Bu süreçte sarı, yeşil renkli kötü kokulu bir akıntı ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurun. Uygun görüldüğü takdirde ağızdan alınan tablet veya vajinal fitiller verilebilir. Hamilelik döneminde bu akıntılardan rahatsız oluyor iseniz günlük ped kullanabilirsiniz. Bu dönemde vajinal bölgenin nemli ve havasız kalmasına sebep olacak sentetik iç çamaşırları ve dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Hamilelik için tasarlanmış iç çamaşırları daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelik döneminde saçlar daha kuru ve mat olabildiği gibi kimi kadınlar daha canlı,
dökülmeyen ve hızlı uzayan saçlara sahip olur. Genellikle hamilelik bitiminde yoğun dökülmeler yaşanabilir ancak bu dökülmeler bir süre sonra duracak ve dökülenlerin yerine yeni saçlar gelecektir. Bu nedenle endişe edilmemelidir. Saç bakımınıza hamilelik döneminde de devam edebilirsiniz.

Hamilelikte El ve Ayak Bakımı

Hamilelikte tırnaklar güçsüzleşir. Daha kırılgan ve mat bir yapıya bürünür. Bu dönemde tırnaklara ekstra nem sağlayacak bakımlar yapılmalıdır. Zeytinyağı, badem yağı gibi yağlarla ovularak tırnaklara esneklik ve parlaklık kazandırılabilir. Çok sık oje kullanmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü oje ve aseton kullanımı tırnakları daha da inceltir.

Hamilelikte Ağız Bakımı

Hamilelik döneminde diş çürümesi olasılığı artış gösterir. Bu dönemde düzenli olarak diş muayenesi yaptırmalısınız. Ayrıca günlük ağız bakımınıza özen göstermelisiniz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: