Hamilelik Belirtileri Nelerdir – Ne Zaman Başlar?Hamilelik Belirtileri

Bebeğin oluşumdan itibaren daha bebek 1. haftada iken anne adayında hamilelik belirtileri görülmeye başlamaktadır. Hamilelik belirtileri kısaca üç grupta incelenmektedir. Bunlar: Şüpheli belirtiler, Olası Belirtiler ve Kesin belirtiler’dir. Hamile kadının gebe olup olmadığı bebek 1. haftayı doldurduktan itibaren kan testi ile belli olur. Gebelik testi yapıp yapmamaya anne kendisinde beliren belirtiler ile karar vermektedir. Şüpheli ve olası belirtiler görülüyorsa o kadın için %100 gebe dememiz mümkün değildir. Bu belirtiler kimi durumlarda gebelik yerine ciddi hastalıkların habercisi
olabilmektedir.

Mide bulantısı ve kusma: Hamileliğin en tipik belirtisi anne adayının kusması ve bulantısının olmasıdır. Bebeğin ilk haftasını doldurmasıyla beraber anne adaylarının bulantı şikayetleri başlamaktadır. Çoğunlukla bulantı sabah saatlerinde başlar ve gün ortasına doğru etkisini kaybeder. Kişinin mide bulantısının olup olmadığı bünyesine bağlı olarak da değişmektedir. Kimi gebelerin mide bulantısı eksik olmazken kimileri nadiren bulantıyla karşılaşır.

Vajinal akıntı: Hamile kalınmasıyla beraber vajinal akıntıda artış meydana gelmektedir. Hamilelik hormonlarımız da değişiklik yaratarak döl akıntısına sebep olur. Genellikle bebek büyüdükçe döl akıntısında da artış meydana gelir. Normalde akıntı problemi çekmeyen bir kadın adet görmediyse ve akıntısı ortaya çıktıysa gebe olma ihtimalini düşünmelidir.

Adet kanaması: Adet kanamasının gecikmesi gebeliğin esas belirrtisidir. Adet döngü tarihi gelmesine rağmen adet olmadıysanız büyük ihtimal gebe kalmışsınızdır. Fakat bazı durumlarda enfeksiyon hastalıklar da adet kanamasını geciktirebilmektedir. Aynı zamanda farklı şehirlere ziyaret yapıldığında iklim değişikliği nedeniyle ve yahut psikolojik sorunlar yaşadığınız ve zor günler geçirdiğiniz dönemler de adet gecikebilmektedir.

Meme yapısında değişiklik: Gebelik ile beraber kadının göğüslerinde bir dolgunluk hissi meydana gelir. Normalden fazla hassasiyet ve acı oluşur. Gebelikte bebek büyüdükçe göğüslerde de doğru orantılı bir şekilde süt oluşumundan da kaynaklı büyüme görülür. İlk hamile kalındığında meme uçları pembeleşir ardından bebek büyüdükçe koyulaşır.

Sık idrara çıkma ve Kabızlık: Anne adaylarının büyük bir çoğunluğunda gebelikle itibaren tuvalete özellikle geceleri normalden daha fazla çıkma veya bazı anne adaylarında kabızlık gözlemlenir.

Duygusal karmaşa: Gebe kadında hormonsal değişiklikler nedeniyle ani duygu değişimleri gözlenir. Gereğinden fazla
duygusallaşma, mutluyken birden hırçınlaşma olası belirtilerdir.

Aynı zamanda gebe kadın gün geçtikçe kendini daha fazla yorgun hissetmeye ve tükenmeye başlamaktadır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: