Halüsinasyon Nedir? Hangi Durumlarda Görülür?Halüsinasyon sık karşılaştığımız bir yanılgıdır. Halüsinasyon nedir ve halüsinasyonu hangi durumlarda görürürüz? Bunu bilmekte fayda vardır. Bu sayede gerçekliği ayırt ederek daha sağlam adım atabiliriz..

Halüsinasyon Nedir?

Halüsinasyon denilen durum, çoğunlukla sinirsel ve ruhsal hastalıkların beraberinde gelen, kişinin beş duyu organından biri tarafından algıladığını sandığı, aslında gerçekliği olmayan sanılardır. Kısaca kişinin duyu organlarıyla algılayabileceği bir uyaranın olmadığı halde kişi etrafında canlı ya da cansız belirli varlıklar algılar. Oldukça karmaşık bir yapısı olan halüsinasyon görme durumu ciddi bir soruna işaret eder. Eğer ki kişi sıkça halüsinasyon görmeye başladıysa bu durum beraberinde sosyal ve ruhsal sıkıntıları da getirecektir. Çoğunlukla ruhsal ve sinirsel bir rahatsızlığın varlığında meydana gelse de bazı farklı durumlarda da kişi halüsinasyon gördüğüne dair söylemlerde bulunabiliyor. Bu durumlar, migren ya da kişinin herhangi bir duyu organına zarar gelmesi halinde, duyu organlarında meydana gelen işlev bozuklukları olarak söylenebilir.

Halüsinasyon Hangi Durumlarda Görülür?

Migren, halk arasında, şiddetli baş ağrısı yaşamak olarak bilinir. Migren hastalığının farklı türleri de mevcuttur. Bahsedilen bu türler yüzlerce olup, modern tıp henüz bu duruma kesin bir tedavi getirememiştir. Bu tarz ağrıları, tedaviden ziyade, az etkiyle atlatılması için ağrı kesici verilerek hasta rahatlatılır. Migren ağrılarında tıp çaresiz kalmakta ve bu tarz ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler geçici bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Migren atağı yaşayan bir hasta etrafında parlak ışık kümeleri görülür. Bunlar halüsinasyon olarak adlandırılmamaktadır ve kişi zaten gördüklerinin gerçek olmadığını, baş ağrısına dayalı olduğunu fark eder. Aynı şekilde kişinin gözlerinde rahatsızlık varsa, cisimleri olması gerekenden farklı görülür ve bunun gözlerindeki bozukluk sebebiyle kaynaklandığını bilir. Yani bu tarz durumlarda kişi gördüğü farklılıkların bulunduğu durumdan kaynaklandığını bilmektedir ve algılanan bu cisimler halüsinasyon olarak değerlendirilmez. Eğer kişi gerçekten halüsinasyon görüyorsa, aslında olmayan görüntüye, sese hatta kokuya inanmakta, kesinlikle gerçek olduğunu dile getirmektedir. Bu durumda halüsinasyondan söz edilebilir.Halüsinasyon durumları genellikle görme, koklama, duyma gibi duyulara hitap eden sanrılar olsa da, bunların haricinde ruhsal halüsinasyonlar da vardır. Ruhsal halüsinasyon gören kişi, karşısındaki kişinin düşüncelerini okuduğunu dile getirebilir, karşıdaki kişinin düşüncelerini sesli bir şekilde dile getirdiğini iddia edebilir, bazı düşüncelerin zorla zihnine sokulmak istendiğine dair, olmayan durumlara inanabilmektedir. Kişinin duyu organlarındaki işlev bozuklukları ve migren hastalığı halinde algılanabilen durumların dışında da bazı durumlar halüsinasyon şeklinde nitelendirilmemektedir.

Örneğin yaşı ileri olan bir kişi uyku vaktinde veya uykudan henüz uyandığında bazı nesne, kişi ve objeler gördüğünü söyleyebilir. Bunları da halüsinasyon olarak değerlendirmek doğru değildir. Ayrıca genç yaştaki kişilerde de bazen yoğun duygu, stres, yorgunluk, uykusuzluk hallerinde objeleri farklı algılama, parlak ışık görme, geometrik şekiller algılama gibi durumlar meydana gelebilir. Bunlar da halüsinasyon kategorisinde değerlendirilmemektedir. Bazı etkenlerin beraberinde görülen gerçek dışı olaylar da halüsinasyon değildir. Çünkü halüsinasyonun varlığından söz edebilmek için ortada hiçbir uyarıcının olamaması gerekir. Halüsinasyon dediğimiz durumlar bahsettiğimiz üzere ruhsal birtakım rahatsızlıklar sonucu görülen sanrılardır. Bu rahatsızlıklardan, şizofreni, nevroz, psikonevroz, menenjit, tifo olarak kısaca bahsedilebilir. Ayrıca madde bağımlılığı da halüsinasyon görülmesine neden olabilmektedir. Halüsinasyon olsa da olmasa da gerçek dışı cisim, ses vb. durumlar algılanıyorsa, mutlaka doktora danışmakta yarar vardır.

Halüsinasyon dediğimiz durumlar bahsettiğimiz üzere ruhsal birtakım rahatsızlıklar sonucu görülen sanrılardır. Bu rahatsızlıklardan, şizofreni, nevroz, psikonevroz, menenjit, tifo olarak kısaca bahsedilebilir. Ayrıca madde bağımlılığı da halüsinasyon görülmesine neden olabilmektedir. Halüsinasyon olsa da olmasa da gerçek dışı cisim, ses vb. durumlar algılanıyorsa, mutlaka doktora danışmakta yarar vardır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.