Gözün Yapısı ve Görevleri Nelerdir?Gözün Yapısı ve Görevleri Nelerdir?

gozun-yapisi-ve-gorevleri

Gözün Yapısı ve Görevleri

Günlük hayatımızda çevremizden pek çok uyartı alırız. Koku, tat, ışık, soğuk – sıcak vb. uyartıları almamızı sağlayan yapılara duyu organı denir. Duyu organlarımız sayesinde bulunduğumuz çevreye uyum sağlar, bize zarar veren maddelerden korunuruz.
Başlıca duyu organlarımız;

  • 1. Göz
  • 2. Kulak
  • 3. Burun
  • 4. Dil
  • 5. Deridir.

Göz

Göz, ışık uyartısını almak üzere özelleşmiş duyu organımızdır. Gözümüzün yapısında başlıca 3 tabaka bulunur;

1. Sert tabaka; Gözümüzün en dışındaki beyaz renkli tabakadır. Gözü dış etkilerden korur. Sert tabaka gözümüzün ön kısmında ışığın içeri girebilmesi için şeffaflaşıp saydam tabaka (kornea) adını alır.

2. Damar tabaka; Gözümüzün orta kısmında bulunan siyah renkli tabakadır. Gözü besleyen damarlar bu tabakada bulunduğundan adına damar tabaka denir. Damar tabaka, gözün ön kısmında düzleşerek iris adını alır. İris gözümüzün renkli kısmıdır. İki iris arasında göz bebeği denen açıklık bulunur. Işık, göz bebeğinden geçerek göze girer. Işığın çok olduğu ortamda göz bebeği küçülür, az ışıklı ortamda ise büyür böylece gözümüze girecek olan ışığın miktarı ayarlanmış olur. Göz bebeğimizin arkasında göz merceği bulunur. Işık, göz merceğinde kırılarak asıl görmeyi sağlayan en içteki ağ tabakaya düşürülür.

3. Ağ tabaka (Retina): Gözümüzün en iç kısmındaki tabakadır. Işık uyartısını alan alıcı hücreler bu tabakadaki sarı benekte bulunur. Işık, alıcı hücrelere ters olarak ulaştıktan sonra sinir hücreleri ile beyne iletilir ve düz görüntü beynimizde oluşturulur. Her iki gözümüzde de sinirlerin çıktığı yerde görüntünün oluşmadığı kör nokta vardır. İki gözümüzü aynı anda kullandığımız için geniş bir alanı görebiliriz.
Işık —›Kornea —›Göz bebeği —›Göz merceği —›Retina —›Sinirler —›BeyinOne Response
  1. 5 Aralık 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: