Geniz Akıntısı Nedenleri ve Çözüm YollarıGeniz akıntısı çoğunlukla sinüs ve burun rahatsızlığına sahip kişilerde görülür. En doğru teşhis için uzmanlar tarafından burun endoskopisi ile teşhis konulmalıdır.

Geniz akıntısı nasıl oluşur?

Geniz akıntısı tüm insanlarda görülebikte. Burnumuz içerisinde her gün yaklaşık 1 litre mukus salgısı üretilir. Mukus salgısı burun boşluğundan geriye doğru ilerler ve geniz bölgesine ulaşır. Sonrasında bohaza iner ve yutulma sorunuyla karşılaşılır. Bu döngü sürekli yaşanır. Bunu normal şartlar altında hissetmeyiz. Mukus salgısı jel kıvamlıdır ve bu salgı burun içerisini kaplayan mukozayı nemlendirerek temizler. Bu sayede sinüs boşlukları, burun içerisine giren tozlar, yabancı maddeler, polenler gibi birikintilerden kendini arındırır / korur.Lakin bir takım hastalıklar nedeniyle genize doğru giden akıntı miktarının çoğalmasına neden olur. Ek olarak bu akıntının koyulaşması ve yoğunluğu çoğalabilir. Bu durumu yaşayan kişilerde geniz akıntısı rahatsız edici bir hal almaya başlar. Geniz akıntısı rahatsızlığını yaşayan hastaların bir kısmında sinizüt kaynaklı geniz akıntısı gözlemlenir. Buna ek olarak; sigara tüketmek, alkol tüketimi, az su tüketimi, reflü rahatsızlığı, mevsim geçişleri ya da çeşitli ilaçların kullanılması sonucu geniz akıntısı yoğunlaşabilir. Geniz akıntısından uzun süredir şikayetçiyseniz, burun içerisinde yer alan dokularda bozulmalar başlar, burun tıkanıklığı ve hafif şişmeler meydana gelebilir. Bunun sonucunda da geniz akıntısı kötüye doğru ilerler.Geniz akıntısı belirtileri

Geniz akıntısının her insanda gerçekleştiğini söylemiştik. Eğer geniz akıntısı hissedilir bir hale geldiyse, çoğunlukla boğaz bölgesinde balgam hissi oluşuyor ve boğaz temizleme gereği duyuyorsanız geniz akıntısı ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Kimi zaman ilaç tüketen kişilerde de boğazda yanma ve balgam hissi görülebilir. Toplum içerisinde boğaz temizlemek ve balgam çıkartma isteği bireyi zor duruma sokabilmekte. Balgam hissiyle gıcık yani boğaz temizleme hissi rahatsız edicidir.Yoğun miktarda ki geniz akıntısı boğazınıza ulaştığında soluk borunuza kaçmaması için öksürdüğünüz olabilir. Öksürük kuru ya da balgamlı olabilir. Sık sık öksüren kişilerde aynı zamanda mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler olabilir. Geniz akıntısı belirtileri bazen burunda akıntı, burunda tıkanıklık, baş ağrıları ve hapşırma gibi belirtiler de ek olarak görülebilmekte. Bu tip durumlarda sinüzit ya da alerjik nezle rahatsızlığı sıklıkla karşılaşılır. Geniz akıntısına sebep olan diğer hastalıklar ise; bronşit, kulak iltihaplanması, boğaz sorunları ve faranjit.

Geniz akıntısı nasıl önlenir?

Geniz akıntısını azaltmak hatta kimi zaman önüne geçmenin et etkili yöntemi su tüketmektir. Sağlığınız için günde yaklaşık 2,5 litre su tüketmelisiniz. Geniz akıntısı için ayrıca sigara tüketmemeli, toz ve dumana maruz kalacağınız ortamlarda bulunmamalısınız.Çoğu kişi; buruna tuzlu su uygulamanın yararlı olduğunu söyler. Ayrıca burun temizliğinize özen göstermelisiniz. Alerjik nezle olan kişiler etken sebeplerden uzak durmalı. Kendi belirleyeceğiniz dönem aralıklarında doktor kontrolünde alerji tedavisi yaptırabilirsiniz. Eğer rahatsızlığın sebebi farklı ise, teşhisi konulan rahatsızlığın tedavisine başlanmalı.

Geniz akıntısının çözümü

Geniz akıntısının çözümü için ilk etapta buna sebep olan rahatsızlığı bilmek gerekir. Geniz akıntısının pek çok nedeni olabilir. Bu yüzden hasta kendinde şikayetçi olduğu geniz akıntısına dair her bir detayı bilmelidir. Muayene esnasında ilk olarak geniz akıntısı sebebi burunda incelenir. İnce endoskoplar ile yapılan burun içi muayenelerinde elde edilen bulgular çoğu rahatsızlık için teşhis koymaya yetmektedir.Geniz akıntısı çözümü için geniz akıntısına sebep olan rahatsızlığın teşhisi için mutlaka bir muayene olmanız gerekmekte. Net teşhis koymadan yapılan tetkikler oldukça yanlıştır. Bu durum için uzman bir doktordan yardım almanızda fayda vardır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.