Fransa Hakkında Çok İlginç Bilgiler! Şaşırtıcı Ama Gerçek!Fransa hakkında egzotik bazı gerçekleri öğrenmek ister misiniz? Bu makale, dünyanın en popüler turistik yeri olan Fransa hakkında bazı bilgiler üzerinde durmaktadır. Hadi bakalım! Okumaya devam…

Fransızların sanatın canlı ve gerçek örnekleri olduğu biliniyor. Dünyanın ilk turistik yeridir. Fransa resmen Fransız Cumhuriyeti olarak bilinir. Baş toprakları Batı Avrupa’da. Ayrı kıtalarda başka adalar ve bölgeler var. Batı Avrupa’daki alan, metropolit Fransa olarak adlandırılır ve altıgen şekli nedeniyle yaygın olarak ‘Altıgen’ olarak adlandırılır. Büyükşehir Fransa, İngiliz Kanalı aracılığıyla Akdeniz’den Kuzey Denizi’ne kadar uzanan bölgeleri kapsar. Büyükşehir Fransa Ren’den Atlantik Denizi’ne uzanır. Fransız Cumhuriyeti’ni yaklaşık 220,000 mil kare oluşturmaktadır.

Fransa Hakkında İlginç Bilgiler

★ Fransa Cumhuriyeti, Almanya, Lüksemburg, Belçika, İtalya, Monako, İspanya ve Andorra ile çevrilidir. Fransa aşırı deniz ülkeler nedeniyle Surinam, Brezilya ve Hollanda Antilleri ile sınırlarını paylaşıyor.

★ Fransa’nın başkenti Paris’tir . Fransa’daki diğer ünlü şehirler Lyon, Toulouse, Nice, Rennes, Lille, Marsilya ve Bordeaux’dur. Dünyaca ünlü şarabın adı “Bordeaux” bu şehirden sonra alındı. Bordeaux’da birçok şarap bölgesi var.

★ Şarap, Roma döneminden bu yana Fransa’da üretilmiştir. Fransa, farklı üzüm çeşitlerinden geniş bir şarap yelpazesi konusunda ünlüdür. Bénédictine, Chartreuse, Grand Marnier, Triple Sec, Konyak, Armagnac, Crème de Cassis, Pastis gibi dünyanın en ünlü likörleri Fransa’da üretilmektedir.

★ Uluslararası Birim Sistemini benimseyen ilk ülkeler Fransa’dır.

★ Fransa, dünyadaki altıncı büyük ekonomidir ve gelişmiş bir ülkedir. Altıncı en büyük ithalatçı ve beşinci en büyük imal edilen mal ihracatçısıdır. Fransa, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) içindeki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, doğrudan yabancı yatırımların ikinci en büyük alıcısıdır. Fransa verimlilik açısından G7 ülkelerinin lideri konumundadır.

★ Fransa aynı zamanda DTÖ, Birleşmiş Milletler, Pasifik Topluluğu Sekreteryası ve Hint Okyanusu Komisyonu üyesidir. Fransa, NATO’nun kısmi bir üyesidir ve Karayip Devletleri Birliği (ACS) ortak üyesidir. UNESCO, OECD, Interpol ve Uluslararası Ağırlıklar ve Önlemler Bürosunun merkezi Fransa’da bulunmaktadır.

★ Fransa hukuk sistemini kullanmaktadır. Kanunlar, Napolyon yasalarına göre düzenlenmiştir. Fransa’daki kanun ağırlıklı olarak kamu hukuku ve özel hukuk olmak üzere iki alanda bölünebilir. Özel hukuk, çoğunlukla cezai ve medeni hukukla ilgilenirken, kamu hukuku, anayasal ve idare hukuku ile ilgilenmektedir. Fransız kanunları, küfür yasalarını tanımıyor.

★ Fransa ordusu dört birime bölünmüştür: Ordu, Donanma, Hava Kuvvetleri ve Askeri Polis. Fransa’nın en az 359.000 askeri personeli bulunmaktadır. Fransa, GSYİH’nın neredeyse yüzde 2,5’ini savunmaya harcıyor. Fransız askeri araçlarının çoğu Fransa’da, özellikle de Charles De Gaulle uçak gemisi, Exocet füzesi ve Rafale savaşçısıdır.

★ Gotik sanatın yanı sıra Barok mimarinin Fransa’da doğduğu söyleniyor. Gotik sanatın daha önceki adı Fransız Sanatı’ydı. Fransa, bazilikalar ve katedrallerde dünyaca ünlü ve prestijli Gotik sanatların ev sahipliğindedir.

★ Fransız edebiyatı çok zengin ve yaygın olarak biliniyor. On sekizinci ve yirminci yüzyıllarda Fransız şiiri ve edebiyatı çiçeği açtı. Charles Perrault, ‘Cinderalla’, ‘Uyuyan Güzel’ ve ‘Bluebeard’ gibi birçok popüler kitap yazan, beğenilen bir Fransız yazardı.

★ Fransa’nın edebiyat ve miras dünyasına yaptığı diğer önemli katkılar ‘Üç Silahşör’, ‘Monte Cristo Kont’, ‘Notre Dame Kamburu’ ve ‘Deniz Altındaki Yirmi Bin Ligi’ ‘dir. Fransız yazar Gaston Leroux’un yirminci yüzyılda yazmış olduğu ‘Opera Hayali’, günümüzde Fransız edebiyatının en ünlü parçalarından biri olarak kabul edilir. Bugün, Prix Goncourt, Fransız edebiyatının en önemli ödülü.

★ Fransa futbolda da önemli bir rol oynuyor ve rugby birliği ülkenin en çok izlenen sporu.

★ Eyfel Kulesi, Fransa’nın en simgesel sembolü ve Paris, Fransa’daki en uzun yapılardan biridir. Ayrıca dünyanın en çok ziyaret edilen anıtıdır. Ayrıca, Louvre, Notre Dame Katedrali, Latin Bölgesi, Montmartre ve Georges Pompidou Merkezi Paris’teki en önemli cazibe merkezleridir.

★ Notre Dame Katedrali, Paris’te Gotik bir Roma Katolik Katedrali’dir. Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biridir.

★ Fransızlar güzel mutfaklarıyla ünlüdür. Ekmek, şarküteri ürünleri ve tatlılar Fransız yemeklerinin bir parçasını oluşturur.

★ Bastille Günü, her yıl 14 Temmuz’da kutlanan ve Fransa’da ulusal bir tatil olan Fransız Ulusal Günüdür.

Belirtildiği gibi, Fransa popüler bir turizm merkezidir. Konforlu iklimi, güzel kırları , yiyecek ve şaraplarla zengin bir kültüre sahiptir. Dünyanın dört bir yanından insanlar tarafından sevilir.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: