Ficus Benjamina Çiçeği Nedir? Özellikleri Nelerdir?Ficus BenjaminaFicus Benjamina isimli çiçek dutgillerdendir. Ana vatanı olarak Tropikal Asya kabul edilir. Bu çiçek türünün yaklaşık olarak 500 kadar türü bulunmaktadır. Hiç bir zaman yeşilliğinde değişme olmadan hem canlı bir görüntü halinde durmaktadır. Ficus Benjamina’nın görünüşü; oval biçimli, uçları sivri, parlakça yeşil tonları ya da alacalı ve oldukça canlı görünüşe sahip yapraklara sahiptir.

Dalları oldukça ince olduğundan dolayı, aşağıya sarkmış gibi bir görünüm sunar. Mucizevi görüntüye sahip Ficus Benjamina, 1,5 metre uzunluğuna kadar uzayabilmektedir. Üstelik yeterli seviyede alan sağlanırsa 1,2 metre kadar yayılma gösterebilmektedir.

Ficus Benjamina Nasıl Yetiştirilir?

Yetiştirmeyi planladığımız bu eşsiz süs bitkisi için pek çok ayrıntı mevcut.

Toprak: Yetiştirmeyi planladığınız toprağa belirli düzeyde;yanmış çiftlik gübresi, kil ve kaba dere kurumu yaprak çürüntüsü ilave ederek süs bitkisinin gerekli yaşamı sürdürebilmesi sağlanır.

Su: Suyu çok fazla seven bitkilerden birisidir. Yaz mevsimlerinde bolca sulanmalı ve yapraklarına hafif bir şekilde su püskürtülmelidir. Kış mevsimlerinde ise su oranı azaltılır.
Lakin çiçeğin bulunduğu alanın sıcaklığı fazla ise bol sulanmalıdır.

Gölge: Ficus Benjamina bitkisi, güneş ışınlarını doğrudan almayı pek sevmez. Bu bitki için gölge ve aydınlık ortam oluşturulmalıdır.

Ortam sıcaklığı: Kış aylarında minimum 7 derece sıcaklığa kadar dayanabilen bir bitki türüdür. Bu bitki sıcak ya da ılık ortamlarda yaşamayı sever.

Canlandırıcı: İlkbahar ve yaz mevsimleri içerisinde her ay iki kez olacak şekilde standart sıvı gübre takviyesi yapılmalıdır.

Genellikle çoğu çiçekler kökleri ve dallarıyla bulunduğu ortama sığmamaya başlar. Bu tip durumlarda saksı değişimi yapılmalıdır. Değiştirme işlemi ilkbahar mevsiminde gerçekleştirilir ve daha büyük saksı içerisine yukarıda belirtildiği üzere, toprak ve diğer gerekli ayarlamalar sağlanır.

Ficus Benjamina Bakımı

Ficus Benjamina, çoğu bitki türlerine göre oldukça fazla ilgi isteyen bir bitkidir. Gerek duyulması anında budamaları yapılmalı, güneş ışınlarından korunmalı, toprağı belli oran ile ayarlanmalı, yaz aylarında bol su verirken kış aylarında soğuk ortamda bulunuyor ise verilen su miktarı aza indirilmelidir. Budama işlemi, Ficus Benjamina çiçeğinin tüm türlerinde uygulanır.

Eğer bitki saksı ortamında yetiştiriliyorsa, bulunduğu konum asla değiştirilmemelidir. Çiçeğin bulunduğu toprağın nemli kalması sağlanılmalıdır. Bu bitkilerin en iyi yanlarından birisi, büyüdüğünde daha büyük bir ortama geçmesi için gerekli belirtileri veriyor olmasıdır. Taze sürgünlerin dökülmeye başlaması ve yaprak uçlarında meydana gelen yanmalar, çiçeği yeni ve daha büyük bir alana aktarmanız gerektiğinin habercisidir.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: