Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?Enfeksiyon Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Erkeklerde bakteriyel enfeksiyon kadınlara nispeten daha yaygındır. Bu bakteri daha çok burun veya ağız yoluyla vücuda kazandırılır. Vücudun herhangi bir yerinde bulunabilir ve zamanla yayılır. Kadınların, anatomisinin nedeniyle bakteriyel enfeksiyona daha duyarlı olmasına rağmen, yapılan son araştırmalar, güvensiz ve pratik seksten dolayı erkeklerin cinsel yolla bulaşan hastalıklara eğilimli olduğunu ortaya koymuştur.

Belirtileri  

fft99_mf5804982

Bir bakteriyel enfeksiyon bulaşıcı mıdır? Evet tabi ki! Bazı önlemler alınmadığı takdirde iletim moduna bağlı olarak başka bir kişiye yayılabilir. Erkeklerde bakteriyel enfeksiyon belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Sağlıklı erkek herhangi bir tedavi olmadan, herhangi bir bakteriyel saldırıyı önlemek için oldukça yeteneğe sahiptir. Ayrıca, cinsel yolla bulaşan muzdarip erkekler genellikle oldukça uzun bir süre için herhangi bir belirti göstermez. Genellikle görünen belirtiler hafif ve dolayısıyla ihmal edilmiş bulunmaktadır. Ancak, kısa bir süre içinde yaşanan üriner sistemde bozulmalar ortaya çıkıp ve bakterilerin belirtileri kendini hissetmeye başlar.

Erkeklerde STI
Yakın tarihli bir çalışmada cinsel ilişki (oral, vajinal veya anal) yoluyla bulaşabilir üzerinde 25 hastalık ortaya koymuştur. Bunlardan sadece üç cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) tedavi edilebilir bir bakteridir. Bakterilerden dolayı erkeklerde en yaygın şekilde meydana gelen (STI)’dir.

Frengi: Bu bakteriyel enfeksiyon her iki cinsiyette de görülür ve başlangıçta genellikle genital (cinsel organı) ya da ağızda görünen ağrısız yaralar (açık yara) şeklinde tezahür eder. Bu yaralar genellikle cinsel temas ettikten sonra 2-3 ay içinde görülür. Bu zamanın geçişi ile sinirlendiren ilerleyici bir hastalıktır. Boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde şişme frengide en sık görülen belirtilerdir. Enfeksiyon şiddetli olmadığı durumda, belirtiler yavaş yavaş birkaç hafta ile yok olabilir.

Belsoğukluğu: Enfeksiyonda bu tip bakteriler hem erkeklerde hemde kadınlarda rektum, boğaz ve idrar, işgal eder. Cinsel ilişki sırasında ilettiği bakteri, üretraya etkiler, bu idrar yaparken ağrıya neden olur ve taburcu gibi bir irin eşlik ediyor. Rektum içine geçmesi, Bakteriler ağrılı bağırsak hareketi ve anal kaşıntıya neden olur. Eğer tedavi edilmezse, diğer organlara yayılmış ve erkeklerde kısırlığa neden olabilir.

Klamidya: erkeklerde bu bakteriyel enfeksiyon genital sistemini etkiler ve daha sonra korunmasız cinsel ilişki sırasında yayılır. Böylece testis ağrısı ve ağrılı idrara çıkma gibi klamidya belirtilerine maruz kaldıktan sonra hemen görülmez. Klamidya daralma gösteriyor, Uyarı işaretleri cinsel ilişkiden sonra 1-3 hafta içinde fark edilir. Semptomlar tedavi edilmediği durumda, enfeksiyon, prostat bezine zarar verir ve prostatite neden olabilir.

Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)
Bakteri böbrekler, idrar, üreterler veya mesaneye bulaştığında, idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır. Enfeksiyon idrar sisteminin normal işleyişini bozan ve sık sık idrara çıkma gibi bir dürtüye neden olur. Kişi de karın ağrısı ve pelvik basınç muzdarip olabilir. İdrar yaparken bir ağrıyan hissi erkeklerde İYE göstergesidir. Üriner sistem engel ve kötü hijyen (genital bölgenin yetersiz temizlik) pratik genişlemiş prostat, böbrek taşları, erkeklerde İYE’nin en yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Erkeklerde tonsillit
Bakteri boğaz arkasında bulunan bezlerin (bademcikler) erişim, bu ani boğaz ağrısına neden olur. Bu durumda, bademcikler, genişlemiş şişmiş ve kırmızı görünür. Ağrılı yutma ve nefes almada zorluk tonsillit özellikleridir.

Erken tanı erkeklerde bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşabilecek ciddi komplikasyonları önlemek için anahtardır. Dolayısıyla bakteriyel enfeksiyonlara karşı cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavi edilebilir. En etkili bakteriyel enfeksiyon tedavisi antibiyotik kullanılmasıdır. Önlemek ya da büyük ölçüde cinsel yolla bulaşan oluşumunu azaltmak amacıyla, prezervatif kullanımı en iyi seçenektir. Çalışmalar prezervatif cinsel yolla bulaşan, bulaşmasını önlemek için çok etkili olduğunu göstermiştir. En önemlisi, protein ve vitaminler açısından sağlıklı bir diyet ve zengin bir yemek menüsü bakteriyel enfeksiyonları önlemek için gereklidirLeave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: