Enerji Nedir?Enerji Nedir? enerji nedir?

Enerji Nedir? Bir iskemleyi bir odadan alıp başka bir odaya götürüyorsunuz. Rüzgar, bir yelkenlinin denizde gitmesini sağlıyor. Su, bir değirmenin çarklarını döndürüyor.

At, bir arabayı çekiyor?

Sizin iskemleyi götürürken, rüzgarın yelkenliyi sürüklerken, suyun değirmeni çalıştırırken, atın arabayı çekerken yaptığınız şey acaba nedir? Buna, «iştir,» diye karşılık vereceğiz. Siz de, rüzgar da, su da, at da birer iş yapmaktasınız.

Peki bu işi yapmak için neye ihtiyaç vardır? Bu soruya da, «Enerjiye,» diye karşılık vereceğiz. Maddelerde iş yapma gücü bulunur. Bu iş yapma gücüne enerji denir.

Enerji, görünmeyen bir güçtür. Sadece yaptığı iş görülür. Bazen boşu boşuna harcanır, ortaya bir iş çıkmaz. Ne kadar çalışırsanız çalışın, bir evin duvarını iterek yıkamazsınız. Yapmak istediğiniz iş, evin duvarını yıkmaktır. Bunun için büyük enerji harcarsınız; ama başarmak istediğiniz işi gerçekleştiremezsiniz. Bu örnekten de görüldüğü gibi, her enerjiden bir iş doğmaz.

İnsan Enerjisinin Kaynağı Nedir?

Enerji kendi kendine meydana gelmez. Onu ortaya çıkaracak bir kaynağa ihtiyaç vardır. İnsanlar, gün boyunca enerji harcarlar. Harcadıkları bu enerjiyi ise besinlerle sağlarlar.

Aldığımız besinler, vücudumuzda oksijenle birleşerek yanar ve bir enerji kaynağı meydana getirir. Gerektiği gibi besin alan bir insan, meydana gelen enerjiyi kolaylıkla harcayabilir. Gerektiği gibi besin alamayan bir insanın enerji kaynağı ise cılızdır.

Başka Enerji Kaynakları Nelerdir?

Tabiattaki belli başlı enerji kaynakları, güneş, rüzgar ve su‘dur. İnsanlar yüzyıllar boyunca çalışarak araştırma ve incelemeler yaparak başka enerji kaynakları da elde etmişlerdir. Bu kaynakları da ısı, atom ve elektrik olarak sıralayabiliriz.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: