Embriyonik Kök Hücre AraştırmasıKök Hücreler Nedir? 
Kök hücreler vücudumuzun tamir setleri olarak tanımlanabilir. Bunlar, çok hücreli canlıların vücutlarında bulunan, uzmanlaşmış hücrelere dönüşme potansiyeline sahip olan, spesifik olmayan hücrelerdir.Embriyonik Kök Hücreler nerede bulunur? 
Embriyonik kök hücreler blastokistlerde bulunur. Döllenmiş bir yumurta, 5 gün süreyle hücre bölünmesine uğradığında içi boş bir hücre küresi oluşturur. Bu gelişen embriyo blastosist olarak adlandırılır. Embriyonik kök hücreler bundan türemiştir.

Embriyonik Kök Hücrelerin özellikleri nelerdir?
Embriyonik kök hücreler, hücre bölünmesi yoluyla sınırsız kendini yenileme özelliğine sahiptir ve yeni kök hücrelere veya daha özel vücut hücreleri türlerine dönüşebilir. Kendini çoğaltma süreci çoğalma olarak adlandırılır ve özelleşmemiş hücreler hücre bölünmesine geçtiğinde ve özel hücreler ortaya çıkardığında buna farklılaşma denir.

Embriyonik Kök Hücreler nasıl oluşur?
Blastosistin üç ana bölümü vardır: trofoblast, blastokoel ve iç hücre kütlesi. Embriyonik kök hücreler, bir süre boyunca bir laboratuvarda bir kültür ortamında yetiştirilen hücresel kütleden türetilmektedir. Bu hücreler bölünerek çoğalır ve milyonlarca yeni embriyonik hücre oluştururlar. Bu embriyonik kök hücreler, farklılaşmamış olabilir veya belirli koşullar altında sinir hücreleri, kan hücreleri vb. Gibi uzmanlaşmış hücreleri ayırt etmeye ve üretmeye başlayabilir.

Embriyonik Kök Hücreleri Nerelerde Kullanılır?
Embriyonik kök hücrelerin çeşitli özel hücrelere dönüşme potansiyeline sahip olması nedeniyle, tıbbi araştırmalarda çok önemlidir. Embriyonik kök hücre araştırmalarına katılan bilim adamları, spesifik özel hücrelerin hangi koşullarda üretildiğini anlamaya çalışıyorlar. Bu koşullar sağlansa ya da kontrol altına alınsa, talep üzerine gerekli uzmanlaşmış hücreler üretilebilecek. Bu spesifik hücreler olasılıkla omurilik yaralanmaları için rejeneratif tedavilerde veya Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, diyabet, kanser, kalp rahatsızlıkları vb. Hastalıkları iyileştirmek için kullanılacak.

Embriyonik Kök Hücre kullanımında yer alan ahlak ve etik sorunlar nelerdir?
Daha önce de belirtildiği gibi, embriyonik kök hücre araştırmalarında kullanılan embriyolar, In Vitro Fertilization işlemi ile döllenmiş olan yumurtalardan gelmektedir. Kullanılan yumurta, araştırma amaçlı olarak gönüllü olarak bağışlanan ve bağışçı ile olan anlaşmaya göre, asla bir insana dönüşmesi için rahim içine nakledilmeyecek olanlardır.Embriyonik kök hücreler çıkarıldıktan sonra, blastokistin başka gelişimi yoktur. Bu, birçok dini topluluk için manevi bir sorun teşkil etmektedir. Gelişmekte olan bir embriyo hastalığını potansiyel olarak iyileştirmek ve halihazırda yaşayan insanlarda acıyı hafifletmek için ölmesine izin vermek doğru mudur? Bununla birlikte, ölüm ihtimali olan hastaların elinden, tedavi imkânını koparmak doğru mudur? Gibi sorular önde çıkıyor.

Pro-life grupları, sonun araçları haklı çıkarmadığını düşünüyor. Başka bir deyişle, teknik olarak kişi olmayan içi boş bir hücre topu araştırma uğruna feda edilmemelidir. Hayat çok değerlidir. Ve tartışma devam ediyor…Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: