Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar?Elde Küçük Su Kabarcıkları Neden Çıkar?

Çoğunlukla bu durum, çiçekler, kokular veya metaller gibi maddelere karşı alerjik bir reaksiyonun yansımasıdır. Ancak bunun nedeni daha ciddi bir şey de olabilir.

Elde ve ayaklarda çıkan küçük kabarcıklar, Dysidrotik Egzama adı verilen kronik egzama türüdür. Küçük kabarcıklar için kullanılan diğer terimler, Dysididrotik Dermatit veya Pompholyx’tir. Dishidrotik anlamı ‘kötü terleme’dir. Aşırı terleme geçmişi olmayan kişilerde de bu kabarcıkların salgınları olabilir. Bu kabarcıklar, alerji, mevsimsel değişiklikler vb. sebeplerden oluşurlar.

Bu cilt kondüsyonunun en belirgin özelliği, genellikle sabahları yaralanan ayaklar ve ellerde çkan pembe veya kırmızı renkli kabarcıklardır. Bu durumun başlangıç ​​noktası parmakların kenarları olup, buradaki küçük kaşıntı yumakları ortaya çıkıp döküntü haline gelmektedir.

Kabarcık oluşumunun sonunda, cildi çatlatacak şekilde kabarcıkların içerisi sıvı dolar. Kabarcıkların çok kaşıntılı olduğu biliniyor. İyileştikçe yara izi gibi kahverengi bir nokta bırakırlar. Ciltteki bu kabarcıkların oluştuğu bölgeler iltihaplı ve kuru olma eğilimindedir.

Bu egzamanın diğer önemli özelliği, bulaşıcı olmadığıdır. Bu küçük kabarcıklar doğada kroniktir. Dermatitin diğer formları gibi, aynı zamanda kalıtsaldır. Sabunlar veya çözücü kimyasallar gibi diğer tahriş edicilerle temasa girdiklerinde, durum sık sık alevlenir. Su başka bir tahriş edici, bu durumun şiddetlenmesine neden olabilir, bu nedenle, uzun süre su ile temas halindeki insanların maruz kaldıkları bilinmektedir. Bu durum genellikle kadınlarda görülür.

Elde Çıkan Küçük Su Kabarcıklarının Sebepleri

Daha önce bu dermatitin’in nedeninin ter olduğu söylense de, veziküler lezyonlar ter ile ilişkili olmadığı yönündedir. Bununla birlikte, aşırı terleme cilt durumunu kötüleştirebilir. Mantar enfeksiyonu ayaklarda ve ellerde oluşan küçük kabarcıkları tetikleyebilir. Bazı durumlarda güneşe uzun süre maruz kalmanın bu egzamanın temel nedeni olduğu söylenir.

Yüzme havuzlarında klorlu suya maruz kalma, bu egzamaya neden olabilir. Bazı insanlar bazı kokulara karşı alerjik olabilir ve bu kokularla temas alerjiyi tetikleyebilir. Parfümlerle birlikte, durumu tetikleyeceği bilinen belirli kimyasallar da vardır. Taze meyve sularıyla veya etle temas da bu kabarcıkları tetiklediği söylenir.

Genellikle yüksek kakao, tam tahıllar gibi yüksek nikel içeriğine sahip yiyecekler gibi bazı gıdaların tüketimi bu kabarcıklara neden olduğu söylenir. Bazı durumlarda nikel ve kobalt gibi metallerle temastan da kaynaklanabilir. Kahve içerdiği kafein, bu kabarcıklar biçiminde alerjilerin tetiklenmesine yol açabilir.

Alkol tüketimi, alkolün tüm sistemi dehidrate ettiği için şiddetli çatlaklara ve cildin çatlamasına neden olabilir.
Cildi nemli tutmak bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Dolayısıyla bu bozukluktan etkilenen insanlar lateks veya vinil eldiven giymekten kaçınmalıdır. Cildin iyi nefes almasını sağlayan pamuk ve ipek gibi doğal kumaşlar giymelidirler. Sentetikler ve naylonlar cildi tahriş edebilir ve durumu kötüleştirebilir. Ellerini mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışmalıdırlar.

Son olarak, duygusal stres de bu cilt bozukluğuna neden olabilir. Bu durumun ortaya çıkması, vücudun strese karşı savunma mekanizması olabilir. Nitekim stresin durumu şiddetlendirdiği söyleniyor. Dolayısıyla, durumu değerlendirmeye çalışırken, bu faktörü de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Elde Çıkan Küçük Su Kabarcıklarının Belirtileri

Bu rahatsızlığın en büyük belirtisi, el veya ayak parmaklarının uçlarında ve kenarlarında, avuç içi ve tabanlarında çok küçük baloncuklardır. Bu kabarcıklar opaktır ve kolaylıkla patlamazlar. Bazen deriden biraz yükselebilirler. Birkaç gün sonra bu küçük kabarcıklar büyük kabarcıklar üretmeye başlar. Bu kabarcıklar ağrıya, yanma hissi ve kaşıntıya neden olabilir.

Eller veya ayaklar sabun gibi tahriş edici ile temas ettikten sonra semptomlar kötüye gider. Çizilme bu kabarcıkların patlamasına neden olur ve kabarcık içindeki sıvı salıverilerek cildin çatlaması meydana gelir. Çatlama ağrılı olabilir ve iyileşmesi çok uzun sürebilir. Bazı durumlarda, çatlaklara bulaşmış olabileceği ve irin oluşumunun görülebileceği görülür. Parmakların ve ayak parmaklarının çivilerinin görünümü değişir. Tırnağın etrafında sırtlar gelişebilir ve taban etrafında şişlik olabilir.

Elde Çıkan Su Kabarcıklarının Tedavisi

» Potasyum permanganat, emici özelliğiyle veziküllerin kurumasını sağlar. Bununla birlikte, seyreltilmemiş ıslaklıklar ağrılı olabileceğinden, yalnızca seyreltilmiş emiciler kullanılmalıdır. Tuzlu su ıslatmaları ve beyaz sirke emmelerinin bu cilt durumuna faydalı olduğu söylenir. Kafein ve alkolden kaçının. Alüminyum asetat çözeltisi de durumu tedavi etmek için kullanılabilir.

» Nemlendiriciler, steroid kremler, antibiyotikler ve antifungal kremler vb. de bu durumun tedavisinde kullanılır. Genellikle durum için kullanılan diğer tedaviler ultraviyole ışık terapisi, bu durumun ortaya çıkmasından sorumlu alerjenleri bulmak için bir test yürütülmesi vb. içerir. Dermatolog, spesifik tedavi için doğru tedaviyi değerlendirerek uygulama yapar.

» Durum uzun süre devam ederse, bir uzmana danışılmalı ve birisi durumu tedavi etmeye çalışmamalıdır.

NOT : Bu yazıda verilen bilgiler yalnızca okuyucuyu bilgilendirmek içindir. Bir tıp uzmanının tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır.17 Comments
 1. 20 Temmuz 2020
 2. 30 Mart 2019
 3. 4 Mart 2019
 4. 14 Aralık 2018
 5. 26 Kasım 2018
 6. 14 Ekim 2018
 7. 19 Temmuz 2018
 8. 10 Temmuz 2018
 9. 29 Haziran 2018
 10. 9 Haziran 2018
 11. 5 Haziran 2018
 12. 13 Nisan 2018
 13. 11 Nisan 2018
 14. 18 Şubat 2018
 15. 12 Ocak 2018
 16. 10 Aralık 2017
 17. 12 Eylül 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: