El Yapımı Çam Ağacı SüsüYeni yıla çok az bir süre kaldı. Umarız yeni yıl tüm dünyada barış, mutluluk ve huzur getirir. Ülkemizde de meydana gelen tatsız olayların, acıların da artık son bulması dileğiyle…
Yeni yıl denince akla cıvıl cıvıl süslenmiş evler, ağaçlar, sokaklar gelir. Büyük küçük herkesin hoşuna gidecek bu süslemeler için bu yazımızda minicik bir öneri vereceğiz.
Birçoğumuz yeni yıla yaklaşırken evde ağaç süsler. Bu gelenek her ne kadar bizim kültürümüzde olmasa da görüntüsü hemen hemen herkesin hoşuna gider ve tercihen süslenir. Sizin de evde yapabileceğiniz pek çok süs mevcuttur. Biraz beceri ve hayal gücü ile evinize renk katmanız mümkün. Biz ağaca asmak için minik hediye paketleri yaptık. Şimdi geçelim gerekli malzeme ve yapılışına.

Gerekli malzemeler

• Bir adet yapıştırıcı veya bant

• Cetvel

• Tükenmez veya mürekkepli kalem

• Paket yapmak için parlak ambalaj kağıdı ve paketin etrafına sarabileceğiniz altın renkli ip veya sevdiğiniz renk ince kurdele de kullanılabilir (tuhafiyelerde bulunur). biz ip kullandık.

• Misina veya dikkat çekmeyecek bir renkte dikiş ipi (paketi ağaca asabilmek için)

Çam ağacı süsü yapımı

Öncelikle evde bulunan bulaşık süngeri veya strafor köpük ile eni, boyu ve yüksekliği eşit olacak şekilde yani küp şeklinde parçalar kesilir. Kesmeden önce en, boy ve yüksekliği bir cetvelle eşit biçimde işaretleyin ve sonra maket bıçağı veya makas yardımıyla işaretlenen yerlerden küçük küplere ayırın. Süngerleri düzgün kesmek bir hayli zor bu sebeple çok dikkatli kesmelisiniz. Makasla kesmeyi tercih ettiyseniz onunla yamuk kesmek daha olası. Bu sebeple maket bıçağı daha uygun ancak çok dikkatli olmalısınız. Bunun haricinde strafor köpük daha düzgün kesilecek ve kaplamak daha kolay olacaktır. Kestikten sonra kaplama kısmına geçebilirsiniz.

Öncelikle ambalajı sünger boyutuna göre kesin. Çok küçük kesmeyin ki kaplarken sıkıntı çıkmasın. Etrafına sardıktan sonra bant veya yapıştırıcı tutturun. Biz paketlemeyi yaparken bant kullandık daha hızlı sonuç için. Etrafına sardıktan sonra uç kısımları düzgünce kaplayıp yapıştırın. Kısaca hediye paketi nasıl kaplıyorsanız o şekilde kaplayın.
Son olarak etrafına ip veya kurdeleyi çaprazlayarak bağlayın ki hediye paketi görünümüne tam anlamıyla kavuşsun. Hazırladığınız bu minik hediye paketlerine sardığınız kurdele veya parlak ipe ayrıca misina gibi bir ip bağlayarak ağaca asma kısmını oluşturun. İşte minik hediye paketleriniz ağaç süslemek için artık hazır! Bitmiş hali aşağıda görüldüğü gibidir. Hepinize şimdiden mutlu yıllar…Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: