EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?Teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber, insanlar artık para gönderme işlemlerini bankadan değil de internet bankacılığı üzerinden yapmaya başladı. İnternet bankacılığı üzerinde para göndermek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Örneğin; Cebe havale, western union, isme havale, havale ve EFT gibi. Bunlar arasında en çok merak edilenleri havale ile EFT arasında ki farktır.

EFT ve Havale NedirEFT nedir?
EFT yani Elektronik Fon Transferi ilk olarak 1 Nisan 1992 başlamıştır. Kısaca EFT; farklı bankalar arasında yapılan para transferine verilen isimdir. Örneğin; Siz X bankası kullanıyorsanız, X bankasından Y bankasına, C bankasına para gönderebilirsiniz. EFT işlemlerinde kullandığınız banka ne olursa olsun, para göndereceğiniz bankanın durumuna bakılmaksızın EFT yapabilirsiniz. Ancak günümüzde EFT işlemi için IBAN numarası kullanılmalıdır. IBAN numarası aynı şekilde Havale işlemlerinde de kullanılabilir. Havale işlem ücreti çoğu bankada ücretsizdir. Ancak EFT işlemi için 3-5 TL arasında komisyon ödemek zorundasınız. EFT işlemlerinde sadece mesai saatleri içerisinde para gönderimi yapabilirsiniz. Akşam 5ten sonra ya da hafta sonu gönderdiğiniz paralar, alıcının hesabına sadece mesai saatleri içerisinde aktarılır.

Havale nedir?
Kısaca havale, havale yapılacak olan banka içerisinde gönderilen para transferidir. Örneğin X bankası kullanılıyorsanız, Y bankasına havale yapamazsınız. X kullanıyorsanız X bankasına, Y kullanıyorsanız Y bankasına havale yapabilirsiniz. Havale işlemlerini, internet bankacılığı, bankalar, telefon bankacılığı gibi çeşitli yollar aracılığı ile yapabilirsiniz.

EFT ve Havale arasındaki farklar nelerdir?
— EFT, bulunduğunuz banka haricindeki tüm bankalara para transferi yapmanıza olanak
sağlar. Havale ise, sadece içinde bulunduğunuz banka müşterilerine para göndermenize yarar.
— Havale için herhangi bir onaya ihtiyacınız yoktur. Günün her anında parayı karşı tarafa kolayca aktarabilirsiniz. EFT ise, girilen bilgiler hatalı ve doğrulanmadığında para transferi yapılamaz. Mesai saatleri dışında para gönderilemez.
— EFT işlemi için hesap sahibinin Adı Soyadı ve IBAN numarası istenilir. Havale için ise 2
seçenek bulunur. İlk yöntem ise, kişinin isim soyad ve IBAN numarası ile para gönderebilirsiniz. İkinci yöntem ise, kişinin banka hesabının bulunduğu şube kodu ve hesap numarası ile kolayca para transferi (havale) yapabilirsiniz.One Response
  1. 21 Aralık 2017

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: