Domuzlar ne yer?

Çeşitli sebeplerden dolayı, domuzlar hem bitki hem de hayvansal maddeler ile beslenirler. İşte vahşi ve evcil domuzların beslenmeleri ile ilgili kısa bir genel bakış.

Domuzlar Suidae cinsine aittir . Bu cins, ev için olanlar ( Sus domestica ) ve yaban domuzu gibi çeşitli domuz türlerinden oluşur . Domuzların evcilleştirilmesinin M.Ö. 6000 civarında başladığına inanılmaktadır.

Domuzların Yiyecekleri

Domuz türlerinin çoğu evlidir, bazıları ise vahşi doğada yaşar. Domuzlar neredeyse her şeyle beslenirler, evcilleştirilmiş olanlar ise dengeli bir beslenme gerektirir. Domuzlar omnivor olarak kategorize edilirler, çünkü hem bitki hem de hayvan maddeleri ile beslenirler. Çiçek, meyve, yaprak, çimen, kök, mantar ve ağaç kabuğu gibi besinleri yemenin dışında; Vahşi domuzlar çöpleri, solucanları, ölü böcekleri de temizler ve beslenirler. Onların yemek listelerinde küçük kuşlar, sıçanlar, tavşanlar, yumurta gibi yiyeceklerde bulunur. Fıstık, mesane ve meşe palamudu gibi yiyeceklerde bu hayvanlar tarafından tüketilir. Bazen yeni doğan domuzların anneleri tarafından tüketildiği gözlemlenmiştir. Kısacası, onlara sunulan ya da onlarla karşılaşacak hemen hemen her çeşit yemi yerler. Uzun burunları kemiklerle güçlendirilmiş, böylece toprak kazabilir ve yiyecek bulabilirler.

Domesticated Cinsi Domuzların Beslenmeleri

Vahşi doğada, ihtiyaçlarına göre her şeyle beslenirler. Evcilleştirilmiş domuzların yiyecek ihtiyaçlarını anlamak ve onlara uygun bir diyet sağlamak çok önemlidir. Sığır ve keçilerin aksine, domuzların tek bir karnı vardır ve ruminant olmayan hayvanlar olarak kategorize edilmiştir. Enerji açısından zengin gıdalara ihtiyaç duyuyorlar, böylece hızla büyüyebilirler. Lifleri düşük, protein takviyeleri ile takviye edilmiş yoğun bir tahıl diyeti ile beslemek her zaman daha iyidir. Dolayısıyla, domuzlara mısır, yulaf, arpa ve buğday gibi çiftlik tahılları verilmelidir. Mısır, sindirilebilir karbonhidratların iyi bir kaynağı olduğu ve daha az lif içerdiği için, domuzlar için en iyi gıdalardan biri olarak düşünülür. Bunun dışında, domuzlar mısır yemeyi sever. Ayrıca soya unu, saman, havuç ve patates gibi sebzelerle beslenebilirler.

Bununla birlikte, yemeklerini vitamin ve proteinlerle desteklemeyi asla unutma. Et, domuzlar için ana protein kaynağı iken, hayvancılık olarak yetiştirilen yerli olanlar için önerilmez. Bu, et yoluyla domuzlara bulaşabilecek hastalıkların riskinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu domuzlar için protein takviyeleri önerilir. Diyetteki protein seviyesi büyüdükçe artmalıdır. Bazen kurutulmuş peyniraltı suyu bir domuz yiyeceğine, bir protein kaynağı olarak dahil edilir. Domuzlar için de kalsiyum takviyeleri önerilir. Bu hayvanları beslemek için ticari domuz gıdaları bile kullanılabilir, ancak bu tür yiyeceklerle birlikte birçok meyve ve sebze dahildir. Bu tür yiyecekler vitamin ve proteinlerle güçlendirilmiyorsa, bununla da ilgilenmeniz gerekir. Su sıkıntısı ve dehidrasyonun hayatta kalmalarını etkileyebileceğinden, domuzlar için düzenli ve taze bir su temini gerekir.

Kısacası, domuzların, temiz ve tatlı su temini ile birlikte lif seviyesi düşük olan yüksek enerjili yiyeceklere ihtiyacı var. Bu sadece domuzların diyetiyle ilgili kısa bir genellemedir. Belirli domuz ırklarının beslenme gereksinimi hakkında daha fazla bilgi için bir veterinere danışmak daha iyi olacaktır.

3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.